Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Jere testasi kikat "jurppiviin pullonkorkkeihin" – nyt kommentoi Hartwall

0:40Tamperelaisen Vesan parempi konsti "jurppivien pullonkorkkien" avaamiseenKATSO VIDEO: Jere testasi tamperelaisen Vesan vinkkaaman konstin "jurppivien pullonkorkkien" avaamiseen.
Julkaistu 19.03.2024 17:34
Toimittajan kuva
Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Jere Silfsten

jere.silfsten@mtv.fi

Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Juomavalmistaja kommentoi MTV Uutistenkin testaamia korkkikikkoja.

Kuten aiemmin MTV Uutisten Makuja-ruokasivuilla kerroimme, uudet juomapulloihin kiinni jäävät korkit jakavat kansalaisten mielipiteet. Korkit saattavat juomaa nauttiessa esimerkiksi raapia ärsyttävästi poskea, koska ovat kiinni pullonsuun välittömässä läheisyydessä. 

Toimittajamme Jere testasi aiemmin, voiko käyttökokemusta parantaa näppärän niksin avulla. Niksi ei kuitenkaan mennyt aivan suunnitelmien mukaan, kuten videolta voi nähdä. Juttu jatkuu videon alla.

1:28Ärsyttävätkö uudet pullonkorkit? Jere testasi, auttaako näppärä niksiHelpottaako simppeli niksi uusien pullonkorkkien käyttöä? Jere testasi.

Testin jälkeen , jonka avulla korkki ei enää häiritse juomanautintoa. 

saimme tamperelaiselta lukijaltamme Vesalta sähköpostitse vinkin

– Käyhän se noinkin, mutta on parempikin konsti! Vesa kirjoitti sähköpostissaan.

Vesan vinkkaaman kikan voit katsoa jutun yllä olevalta videolta.

Lue myös: Fanta-korkkeihin tulee nyt muutos – vaikuttaa pullonpalautukseen: "Alussa varmasti tuntuu vieraalta"

Hartwall kommentoi korkkikikkoja

Mutta mitä mieltä korkkikikoista ollaan juomavalmistaja Hartwallilla? Onko pullonkorkkikikka suunniteltu ominaisuus vai käyttäjien "arjen hakkerointia"?

Hartwallin viestintä- ja sisältöjohtaja Titta Jaakkolan mukaan kokki on pulloissa kiinni kahdella saranalla, kuten on suunniteltukin. 

– Juominen toki onnistuu irrottamatta ensimmäistä saranaa, mutta jos haluaa korkin hiukan kauemmaksi pullonsuusta, voi toimia kuten videolla.

Jaakkolan mukaan korkkien valmistajien ratkaisut ovat toimintaperiaatteiltaan kaikki samankaltaisia, mutta pieniä erojakin löytyy.

– Esimerkiksi se, miten korkki jää avatessa sinettirenkaaseen kiinni, voi vaihdella.

Lue myös: EU:n "korkki kiinni -direktiivi" näkyy jo suomalaiskaupoissa – tiettyihin tuotteisiin oleellinen muutos

"Verrattain vähän liikkumavaraa korkin kehityksessä"

Hartawallkin on saanut kuluttajilta jonkin verran palauttetta ja ihmettelyä siitä, mistä korkkiuudistuksessa on oikein kyse. Osa kokee korkin hankalaksi käyttää, ja Jaakkola ymmärtää sen: vie varmasti hetken aikaa tottua uudenlaiseen korkkiin.

Monet pitävät kuitenkin uudistusta myös hyvänä asiana, onhan tavoitteena vähentää muoviroskan määrää luonnossa. Nyt korkki ei pääse vahingossa tippumaan maahan.

Jaakkolan mukaan Hartwallilla kuunnellaan tarkalla korvalla kuluttajien palautetta.

– Käytännössä meillä on verrattain vähän liikkumavaraa korkin kehityksessä, sillä muovin määrän lisääminen ei olisi ympäristön kannalta hyvä ratkaisu. EU-direktiivin täyttävä korkki ei vaadi nyt lainkaan enempää muovia kuin vanha Hartwallin korkki.

Jaakkola muistuttaa, että myös olemassaoleva laitteisto asettaa omat vaatimuksensa kehitykselle.

Lue myös: Tamperelaisella Vesalla hittikikkaa parempi konsti "jurppivien pullonkorkkien" avaamiseen – Jere testasi

Lisää aiheesta:

Jere näyttää, miten ärsyttävät pullonkorkit kannattaa avata – joko testasit?Jere testasi kikan maitotölkin "jurppivaan korkkiin"Tamperelaisella Vesalla hittikikkaa parempi konsti "jurppivien pullonkorkkien" avaamiseen – Jere testasiJurppivatko uudet pullonkorkit? Jere testasi näppärää niksiä – näin siinä sitten käviMaitotölkkeihin merkittävä muutos – syynä EU Erkki lisää pipetillä yhden tipan vettä olueen ja sulkee tuopin kannella, jotta voi myydä sitä olutbaaristaan Helsingissä: "Toivottavasti kyseinen kansalainen on nyt tyytyväinen"
JuomatToimitus testaaIlmiötUutisohjelmien aiheetMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Juomat
  • 26.10.09:43
    Ruokakauppa

    Totuus Hartwallin omenalimusta voi yllättää

  • 17.10.14:32
    Viinit

    Tässä on "Alkon paras punaviini" – voittaja valittiin 250 pullon joukosta

  • 22.9.14:47
    Ilmiöt

    Hämmentävästä juomasta tuli ilmiö Suomessa

  • 22.8.07:49
    Ravintolat

    Miten Michelin-ravintolalla voi olla anniskeluluvat toisen ravintolan kautta? Noho kommentoi

  • 26.7.14:35
    Vesimeloni

    Näppärä kikka! Raikas kesäjuoma syntyy yhdestä raaka-aineesta