Alabamalainen opiskelija huomasi, etteivät kaikki opiskelijat saaneet riittävästi syödäkseen ja perusti lahjoituksia vastaan ottavan ruoka-apupisteen asuntolaansa.
Alabamalainen Justin Franks on perustanut ruoka-apupisteen opistonsa asuntolaan.
– Huomasin, että osa opiskelijoista meni nukkumaan nälkäisenä, joten jäin pohtimaan, mitä voisin antaa takaisin yhteisölleni, hän toteaa FOX Atlantan haastattelussa.
Franks aloitti toiminnan sijoittamalla siihen 40 dollaria omaa rahaansa.
– Aloitin oikeastaan nuudeleilla ja mehulla. Lisäksi minulla oli muutamia perustarvikkeita, kuten nenäliinoja ja vettä.
Opiskelijat eivät tarvitse rahaa, jotta voivat hakea ruokaa itselleen. Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Franksin aloitteesta lähtenyt tempaus on saanut jo useita lahjoituksia ja tarjolla on nyt muun muassa ruokatölkkejä, sipsejä, pikanuudeleita ja jonkin verran hygieniatarvikkeita.
Aloitteellisen opiskelijan mukaan ruoka-apua oli saanut marraskuun 1. päivään menessä jo lähes sata opiskelijaa.
– Olen uskonnollinen ihminen ja tuntuu kuin voisin tämän avulla siunata oppilaan. Joinakin iltoina opiskelijat ovat kiittäneet ja sanoneet arvostavansa tekoani, sillä heillä ei ole ollut mitään syötävää.
1:04