Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Burger King ei voinut vastustaa kiusausta – pikaruokaketju kuittasi Donald Trumpille: ”Tarjoilemme tänään vain hampurilaisia”

7:30Akseli Herlevi listasi hyvän hampurilaisen 3 tärkeintä asiaaVideolla burgerimies paljastaa, mikä on hyvän hampurilaisen salaisuus.
Julkaistu 16.01.2019 13:01

MTV LIFESTYLE

Pikaruokaravintola ei voinut olla kuittailematta presidentti Donald Trumpille sanasta, jolla hän kutsuu hampurilaisia. 

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpin uutisoitiin tarjonneen yliopistosarjan voittaneelle jenkkifutisjoukkueelle juhla-aterian. Presidentti ei antanut Valkoisen talon kokkien lomautuksen haitata vastaanoton kulkua, vaan hän päätti ottaa ohjat omaan käsiinsä ja tilata talon täydeltä pikaruokaa. Tarjolla oli hampurilaisia, pizzoja, kananuggetteja ja ranskalaisia.

Eräs yksityiskohta presidentin twiitissä on kuitenkin herättänyt hupia. Hamburgers-sanan sijaan Trump käytti julkaisemassaan twiitissä termiä hamberders. Myöhemmin sana oli korjattu twiittiin oikeaan muotoon.

Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä. 

– Sulun takia tarjosin heille valtavat määrät pikaruokaa (minä maksoin), yli 1000 hamberdersia yms. Tunnin kuluttua kaikki oli mennyt, Trumpin alkuperäisessä twiitissä kerrotaan.

"Hän todella tietää miten liioitellaan"

Burger King, yksi tuotteitaan futistähdille tarjonnut pikaruokaketju, ei voinut vastustaa kiusausta pilailla presidentin kustannuksella, vaan ravintola päätti julkaista twiitin, joka oli selvästi tehty kieli poskella.

Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä. 

– Eilisen ison tilauksen vuoksi hamberdersit ovat loppu. Tarjoilemme tänään vain hampurilaisia, Burger Kingin twiitissä todetaan.

Burger Kingin twiitti on kerännyt vuorokaudessa lähes 300 000 tykkäystä ja tuhansia kommentteja. 

– Tulen tällä viikolla Whopperille ihan vaan kiittääkseni teitä, eräässä twiittiin tulleessa kommentissa todetaan. 

LUE MYÖS: Pikaruokaravintoloiden kalorikunkku on tässä: Annoksessa 1150 kilokaloria ja 80 grammaa rasvaa!

Trumpin sanojen mukaan hän tilasi pelaajille yli tuhat burgeria, mutta tarkkasilmäisimmät somekäyttäjät ovat huomanneet, ettei tämä pidä lähellekään paikkaansa.

– Trump twiittasi tilanneensa yli tuhat hampurilaista, kun niitä oli todellisuudessa vain 300. Hän todella tietää miten liioitellaan, eräässä kommentissa mainitaan.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

Lähde: WashingtonPress

Lisää aiheesta:

Michelin-ravintolalle murska-arvio: "Pöyristyttävästä" kokemuksesta viraalihitti – vielä hämmentävämpi on ravintolan vastineBurger Kingin pihalle ilmestyi teksti, joka aiheutti melkoisen kuhinan: "En ajatellut, että kukaan huomaisi"Gordon Ramsayn hampurilaisohje lytättiin – söisitkö itse?Burger Kingin twiitti naistenpäivänä raivostuttaa: "Hävetkää!"Asiakas tilasi McDonald'sissa lisätäytettä – "passiivis-aggressiivinen" näky tyrmistytti: ”Miten ihmeessä pystyn syömään tämän?"Asiakas joutui maksamaan tyhjästä McDonald’sissa – kirjaimellisesti
PikaruokaRavintolatMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Pikaruoka
  • 7.8.06:32
    Syöpä

    Keuhkosyövän riski voi kasvaa, jos syöt näitä ruokia

  • 7.7.09:45
    Ravintolat

    Uutta tietoa Tanskan KFC-kohusta: Kelvotonta kanaa konkurssikypsässä ketjussa

  • 2.7.17:29
    Ravintolat

    Mäkkärin kanattomat nugetit testissä: "Mausta huomaa..."

  • 1.7.09:17
    Ruoka

    Hesburger lopettaa lastenaterian myynnin

  • 26.6.12:33
    Ravintolat

    Kaikki KFC-ravintolat kiinni Tanskassa – vuodetut viestit paljastavat järkyttävää tietoa