Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Akseli Herlevi televisiokokkien vähättelystä: "Ei ole mitään oikeaa tai väärää tapaa"

8:33Päivän nimi: Maija Silvennoinen
Julkaistu 11.03.2018 17:01
Toimittajan kuva

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Burgerimies Akseli Herlevi ei usko, että televisiossa esiintyminen tekee kokista automaattisesti huonompaa. 

Hiljattain kokki Maija Silvennoinen kritisoi Huomenta Suomen haastattelussa nykyajan kokkiohjelmia. Videon haastattelusta näet yltä. Silvennoisen mukaan "huippukokki on se, joka oikeasti tekee töitä, ei se, joka esiintyy televisiossa, lehdistössä tai messuilla".  Myös Palace-ravintolaa yhdessä Hans Välimäen kanssa pyörittävä Eero Vottonen  pohti lauseessa olevan perää.

Suomen ensimmäisen Top Chef -kilpailun voittaja, parhaillaan Subin Burgerimies-ohjelmaa  tähdittävä Akseli Herlevi ymmärtää heränneen keskustelun, vaikkei sitä täysin allekirjoitakaan.

– En tiedä, olenko hyvä kokki – ainakaan, jos vertaa kirurgisen tarkkaan kokin työhön, mitä Eero tekee, ja hyvin tekeekin. Minun mielestäni ei ole mitään oikeaa tai väärää tapaa, meitä on monta erilaista. Kaikkien pitäisi puhaltaa yhteen hiileen, Herlevi pohtii.

Eikä televisioesiintyminen tee miehen mukaan kokista sen huonompaa.

– Ehkä prosentti alalta pääsee televisioon tai messuille tekemään tätä työtä. Yleensä taustalle tarvitaan ihan hemmetisti duunia. Ja työn tekemistä se on television tekeminenkin, Herlevi toteaa.

"Työni, intohimoni ja ammattini"

Burgerimies_e1_001Herlevin viikkoja kestäneen kuvausmatkan seurauksena syntyi Burgerimies-sarja.

Silvennoisen mukaan todellinen huippukokki tekee pitkiä työpäiviä, kehittää jatkuvasti itseään ja on kaikin puolin vihkiytynyt työlleen.  Itse Herlevi kokee tekevänsä kaikkea edellä mainittua. Mies vietti syksyllä viisi viikkoa Yhdysvalloissa kuvaamassa jaksot Burgerimies-sarjaan. 

– Huono sanoa, että se oli duunia, koska niin harva pääsee sellaista tekemään. Kuvausmatkalla ei kuitenkaan ollut yhtään vapapäivää. Oli pakko kehittää itseään. Ei sitä aina ollut nälkä, kun käytiin tutustumassa ravintoloihin, mutta pakko oli syödä ja kokeilla. Sen lisäksi, että se on harrastukseni, se on työni, intohimoni ja ammattini. Se on sitä vihkiytymistä. 

naughty brgr, naistenpäivätempaus, tre (1)

LUE MYÖS:  Burgerimies Akseli Herlevin tempaus sai sadat naiset jonottamaan – "lähti ihan käsistä"

– Maijalla oli pointtinsa, mutta ilman ruokaohjelmia ihmiset olisivat vähemmän kiinnostuneita ruoka-alasta. Niin kutsutuilla huippukokeilla on mahdollisuus saada ihmisiä alalle, ja kyllä se todellisuus sitten paljastuu alalle tuleville.

Naughty BRGR -ravintoloita luotsaava Herlevi uskoo myös, että asiat eivät ole niin kuin ennen.

– Uskon, että ajat ovat muuttuneet. En halua, että kokin työ on enää aamusta yöhön tekemistä, eivät ihmiset jaksa sellaista. Meidän ravintoloissamme silloin tällöin toki tehdään pitkiä päiviä, mutta pyrimme tekemään aamu- ja iltavuoroja. Jotkut tosin haluavat itse tehdä pitkiä päiviä voidakseen tehdä nelipäiväistä viikkoa.

"Jos ei herätä mitään tunteita, ei ole hyvä televisiossa"

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Katso videolta, miten syntyi Las Vegas -burgeri Burgerimiehen käsissä.

Ruokaohjelmille on paljon kysyntää. Mutta miksi? Burgerimies itse ainakin toivoo ohjelmien herättävän tunteita.

– Moni ruokaohjelmahan on viihdeohjelma, ja ruoka on konteksti, jonka ympärillä liikutaan. Olisi hyvä, että niitä ohjelmia katsoessa heräisi jokin tunne. Itse koen, että Burgerimies-sarjassa minulla on mahdollisuus herättää ihmisissä kokkausinnokkuutta. Toivon todella, että ihmiset kokeilisivat niitä reseptejä kotona. Toivon antavani inpiraatiota, ja haluan tuoda esille sitä, että mistä vain voi saada inspiraation ruoanlaittoon.

Mies uskoo, että tunteita herättävä hahmo on menestyvän ohjelman ydin.

– Ohjelmassa esiintyvän hahmon olisi hyvä olla sellanen, johon syntyy jonkinlainen side. Jos ei herätä mitään tunteita, ei ole hyvä televisiossa. Esimerkiksi Kari Aihisesta pidetään, niin hänen ohjelmiaan katsotaan. Gordon Ramsaysta taas ei pidetä, mutta häntä halutaan katsoa, kun se huuto ei tule sinulle itsellesi, vaan voit myötähäpeillä niiden toisten puolesta, Herlevi pohtii.

Entä mitä tunteita Herlevi ajattelee oman esiintymisensä herättävän? 

– Luulen, että sekä että, puolesta ja vastaan. Ja mieluummin niin, kuin että minusta ei olisi mitään mielipidettä.

Burgerimies Subilla keskiviikkoisin klo 21.

Lisää aiheesta:

Suomalaiskokit kertovat ravintola-alan vaietusta ongelmastaTämä on Köpi Kallion elämän käännekohta: "Sitä voisi pitää pienenä onnenkantamoisena"Kirjailija Juha Vuorinen metsästää kiinteää kakkaa ja tähtisiivooja Auri Kananen takoo ilmaisella työllä huikeaa tiliä – 13 suomalaista kertoo yllättäviä asioita intohimoistaan25 vuotta kahdeksan eri maan tähtiravintoloissa – suomalainen Michelin-kokki keksi huippuravintolansa idean puolivahingossa kotikeittiössään: "Se oli siinä"Palacen keittiömestari tylyttää: "Televisiossa on todella paljon kokkeja, jotka eivät tiedä ruoanlaitosta yhtään mitään"Ravintolan avannut Ville Haapasalo vihaa eineksiä: ”Olen päättänyt, etten syö enää paskaa”
Akseli HerleviMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Akseli Herlevi
  • 02.09.202418:02
    Selviytyjät

    Selviytyjät-kisasta pudonnut Emmi Suuronen menetti yöunet viikkokausiksi: "Hävettää!"

  • 08.02.202307:27
    Miss Suomi

    Akseli Herlevi ja Emmi Suuronen ovat eronneet – ex-parin lupaus kaksi vuotta sitten: "Niin kauan, kun yhdessä on parempi"

  • 17.12.202213:02
    Miss Suomi

    Emmi Suuronen muistelee irtisanoutumistaan rakennusmestarin työstään – paljastaa loppuvuoden suunnitelmansa puolisonsa Akseli Herlevin kanssa

  • 27.11.202212:02
    Rakkaus

    Akseli Herlevi sai herttaisen yllätyksen missirakkaaltaan: "Onpa mukava tapa palata kotiin"

  • 16.05.202111:04
    Miss Suomi

    Miss Suomi -finalisti Emmi Suuronen ja julkkiskokki Akseli Herlevi seurustelevat: "Akseli on erittäin kannustava"