Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Zlatan moukaroi hattutempun – Mourinhoa ärsytti pahasti

Zlatan Ibrahimovic
Zlatan Ibrahimovic imago/BPI/ All Over Press
Julkaistu 17.02.2017 08:57

MTV SPORT - Reuters

Zlatan Ibrahimovic oli Manchester Unitedin sankari jalkapallon Eurooppa-liigan ensimmäisessä pudotuspeliottelussa.

ManU voitti ranskalaisen St. Etiennen 3-0 ja Ibrahimovic teki ottelun jokaisen maalin. Unitedin päävalmentaja Jose Mourinho oli kuitenkin turhautunut, koska hänen suojattiensa asenne ei ollut kohdallaan. St. Etienne sai luotua monta pahaa tilannetta, mutta isännät selvisivät niistä säiköhdyksellä.

– Etenkin ensimmäisellä jaksolla pelasimme niin huonosti. Selvisimme tauolle 1-0-johdossa emmekä ansainneet sitä. Kyse oli keskittymisen puutteesta, Mourinho sanoi. 

– Tunsin sen heti pukuhuoneessa. Liian meluisaa, liian hauskaa, liian rentoa. Apuvalmentajani saivat saman tunteen lämmittelyssä, kun osa jätkistä ei keskittynyt ja hakenut kunnon adrenaliinia. Kommunikointi kentän laidalta oli vaikeaa. Minä tarvitsin sitä taukoa, en ollut ensimmäiseen jaksoon tyytyväinen. Tilanne olisi voinut olla tauolla 1-1. Jokainen peli pitää pelata samalla asenteella, hän tiukkasi.

Ibrahimovicilla oli aihetta tyytyväisyyteen kolmen maalin ansiosta ja muukin joukkue ryhdistäytyi toiselle puoliajalle.

– Aina kun olen pelannut St. Etienneä vastaan, olen saanut pari maalia kovalla työnteolla. Tein muutaman tänään ja toivottavasti teen saman ensi viikolla, aiemmin Ranskan liigassa pelannut Ibrahimovic sanoi BT Sportille.

– Me loimme hyviä maalipaikkoja. Oli tärkeää saada hyvä voitto kotona. Tämä oli hyvä peli, mutta uskon että pystymme parempaan, Ibrahimovic sanoi.  

United ja St. Etienne pelaavat toisen osaottelun ranskalaisten kotikentällä.

Lisää aiheesta:

Jürgen Klopp tiesi puoliajalla, mitä pitää tehdä – apuvalmentaja ei pystynyt auttamaan: "Meillä ei ole sitä"Manchester Cityn tähtiluotsi Pep Guardiola hehkuttaa huimaa Mestarien liiga -trilleriä – "Fantastinen ottelu"Yllätysvoittoon venyneen Manchester Unitedin tuntematon sankari keräsi ansaittua ylistystä: "Hän oli uskomaton tänään"Loppuottelua kohti toipuva Harry Kane piti puoliajalla palopuheen pukukopissa – "Siksi pystyin juoksemaan kentälle juhlimaan""Nämä ottelut ovat täysin eri eläimiä" – Jürgen Kloppilta kylmänhikistä naurua tulevasta Barcelona-välierästäPSG-valmentaja analysoi rangaistuspotkuun johtanutta käsivirhettä: ”Olen suuri VAR-järjestelmän kannattaja ja pysyn sellaisena”
Eurooppa-liigaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Eurooppa-liiga
  • 2.10.21:49
    Konferenssiliiga

    KuPSille yli 250 000 euron pettymys – Tampereella karu näky

  • 2.10.19:34
    Konferenssiliiga

    Raaka paljastus KuPSin Tampereen euro-otteluista

  • 29.8.15:20
    Konferenssiliiga

    KuPS lähtee Valioliiga-seuran käsittelyyn – tässä Konferenssiliigan vastustajat

  • 28.8.20:25
    KuPS

    KuPS tyrmättiin tylysti – Konferenssiliiga kutsuu

  • 26.8.17:43
    Veikkausliiga

    Hollannin pääsarjaseura KuPSin suomalaistähden perässä