Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yrittäjänaisten toimitusjohtajan jatko vaakalaudalla – oli tuonut esille rahaepäselvyyksiä

Julkaistu 15.12.2018 22:28

MTV UUTISET - STT

Talousepäselvyyksiä esille tuoneen Suomen Yrittäjänaisten toimitusjohtajan jatkosta neuvotellaan ensi viikolla. Keskusjärjestön hallituksen varapuheenjohtaja Tiina Koski kertoi lauantaina, että toimitusjohtaja Natalia Härkin "vapautettiin tehtävistään" reilut kaksi viikkoa sitten.

–  Jatkamme neuvotteluja hänen kanssaan maanantaina. Jos päädymme eri teille, laitamme sitten toimitusjohtajan haun päälle, Koski kertoi.

Koski kommentoi asiaa lauantaina sen jälkeen, kun keskusjärjestö oli pitänyt ylimääräisen liittokokouksen Helsingissä. Hallitukselle myönnettiin ylimääräisessä liittokokouksessa vastuuvapaus äänin 64–19, yksi ääni hylättiin. Aiemmin järjestetyssä liittokokouksessa syyskuussa hallitus esitti, ettei vastuuvapautta myönnetä.

–  Oli vielä hieman selvitystyöt kesken, Koski kertoo.

Keskusjärjestön talousasioista viime viikolla uutisoineen Suomen Kuvalehden mukaan epäselvyydet liittyvät Suomen Yrittäjänaisten hallituksen puheenjohtajan Seija Estlanderin laskuttamiin lähes 20  000 euron suuruisiin lisäpalkkioihin ja kulukorvauksiin vuosina 2016–2018. Epäselvyydet alkoivat paljastua sen jälkeen, kun Härkin nousi keskusjärjestön toimitusjohtajaksi syyskuussa 2017.

Kosken mukaan Härkinin löytämät epäselvyydet kävi läpi ulkopuolinen työryhmä, jossa oli mukana kolme asianajajaa.

–  He totesivat, ettei niissä ole mitään muuta kuin ehkä hieman moittimista hallintotavoissa. Mitään rikosta ei ole tapahtunut, Koski sanoo.

Puheenjohtaja Estlander on luopumassa tehtävästään ensi vuoden alussa terveydellisten syiden vuoksi. Asiasta kerrottiin heinäkuussa. Koski on nousemassa uudeksi puheenjohtajaksi.


Lisää aiheesta:

Veneilyostoksia, ravintolareissuja ja toimintaleffoja – näistä väärinkäytöksistä Taidehallin ex-pomoa epäilläänRuokolahdella kiistellään kunnanjohtajan palkasta, aiemmin tehty johtajavalinta raukesi – "Nyt ainakin viikon verran taas tuuletellaan"Huoltovarmuuskeskus kertoi suojamaskikohusta suorassa lähetyksessä – keskusrikospoliisi aloittaa tutkinnan, selvityksessä ei löydetty todisteita sisäpiirikaupoistaSyyttäjä: Häkkäsen ex-avustaja palautti kahdelta yrittäjältä saamansa rahat vasta poliisitutkinnan alettuaSuomen Osakesäästäjien koko henkilökunta irtisanoutunut tai pitkällä sairauslomalla ja johtaja sai potkut – vihjaa nyt potkujen syystä: "Olen joutunut myrskyn silmään"Toimittajat ilman rajoja -järjestön Suomen uudeksi puheenjohtajaksi Jarmo Mäkelä
RahaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Raha
  • 19:15
    Verot

    Heitä on suurin kiittäminen verotuloista

  • 09:14
    Työelämä

    Miesten ja naisten välinen palkkakuilu ei ole kaventunut

  • Eilen19:55
    Yhdysvallat

    Terveysvakuutusyhtiön johtajan ampumisesta syytetty oli oikeudessa USA:ssa

  • Eilen07:15
    Asuntokauppa

    Pankit entistä tarkempia asuntolainojen suhteen – "Ennen pankinjohtaja päätteli silmistä, voiko luottaa ja myöntää lainaa"

  • 29.11.13:39
    Sijoittaminen

    70 sijoituasuntoa hankkinut Tellu päätti hypätä oravanpyörästä pois