Janne ”Nacci” Tranberg kirjoitti ja äänitti hempeitä viestejä puhelimeensa.
Niko Ranta-ahon siskoa syytetään rahanpesurikoksesta liittyen veljensä Niko Ranta-ahon ja Janne ”Nacci” Tranbergin syytettyihin huume- ja dopingrikoksiin niin kutsutussa Katiska-vyyhdissä. Esitutkinnassa kävi ilmi, että Ranta-ahon sisko ja Tranberg ovat olleet viime kesänä tiiviisti tekemisissä sen jälkeen, kun Niko Ranta-aho pidätettiin. Ajanjaksolla 19.8.–2.9.2019 heillä oli yli 40 puhelinyhteyttä.
LUE MYÖS: Niko Ranta-ahon sisko vaikeni kuulusteluissa suhteestaan Janne Tranbergiin
Kuulusteluissa Ranta-ahon sisko kertoikin, että Tranberg oli ollut hänen tukenaan Niko Ranta-ahon pidätyksen jälkeen. Spekuloinnit Tranbergin ja Niko Ranta-ahon siskon lämpimistä väleistä ovat käyneet kuumina, kun esitutkintamateriaali on tullut julkiseksi. Lisäksi Tranberg on vilkutellut ja hymyillyt joka kerta Ranta-ahon siskolle, kun tämä on ollut paikalla oikeussalissa.
MTV Uutiset tavoitti Ranta-ahon siskon, joka myönsi, että hänellä ja Tranbergilla on lämpimät ja läheiset välit.
Pidätettiin syyskuun alussa
MTV Uutisten tietojen mukaan Tranberg ja Ranta-ahon sisko eivät ole päässeet keskustelemaan tarkemmin, sillä Ranta-ahon sisko pidätettiin syyskuun alussa. Hän istui ensin pidätettynä Pasilan poliisivankilassa, jonka jälkeen hänet siirrettiin Hämeenlinnan vankilaan. Ranta-ahon sisko oli pidätettynä kaiken kaikkiaan kaksi kuukautta. Tuona aikana Tranberg napattiin kiinni Espanjassa.
