EU:ssa valmistellaan yhteistä linjausta tekoälylaseista.
Älylasien käyttäjän tulee varoa rikkomasta lakia, muistuttaa tietosuojavaltuutettu. Tietosuojavaltuutetun toimisto julkaisi tällä viikolla tiedotteen siitä, että varomaton älylasien käyttö voi olla vastoin tietosuojasäännöksiä.
Tiedotteessa mustutetaan, että älylasit keräävät suuria määriä dataa paitsi lasien käyttäjästä, myös tämän ympärillä olevista ihmisistä. Kuvan lisäksi ne tallentavat muun muassa ympäristön puhetta.
Lue myös: Huomaamaton kamera herättää huolta – testasimme, kuinka helposti älylaseilla voi salakuvata
Tiedotteen mukaan älylaseilla kuvaaminen on henkilötietojen käsittelyä, ja julkisella paikalla kuvatun videon jakaminen internetissä on lähtökohtaisesti tietosuojasääntelyn piirissä.
– Älylaseilla kuvaamista ei voida suoraan verrata esimerkiksi puhelimen käyttöön, koska lasit ovat huomaamattomia ja niillä on mahdollista kuvata ihmisiä heidän tietämättään. Ihmisillä on oikeus tietää, jos heitä kuvataan, ja esimerkiksi pyytää kuviensa poistamista.
– Jatkuva, kaikkialle ulottuva kuvaaminen julkisella paikalla voidaan jossain tilanteissa jopa rinnastaa valvontaan, tietosuojavaltuutettu Anu Talus sanoo tiedotteessa.
EU:n tietosuojaviranomaiset valmistelevat parhaillaan yhteistä linjausta älylaseista, jotta lähestymistapa olisi yhtenäinen kaikkialla EU:ssa.
Tuloksia on luvassa syksyllä. Lisäksi Euroopan tietosuojaneuvosto on tilannut asiantuntijoilta tutkimuksen älylasien sosiaalisesta hyväksyttävyydestä.
