Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä teho-osasto on pahoin kuormittunut, minkä vuoksi koronapotilaita on siirretty muualle saamaan hoitoa. HUSin ylilääkäri Asko Järvinen sanoi Viiden jälkeen -ohjelmassa, että käsillä on viimeiset hetket terästää suojatoimia.
Ylilääkäri Asko Järvinen kertoo, että tehohoitopaikat ovat normaalistikin lähes täynnä vaikeita traumapotilaita. Tehohoitopaikkoja tulisi myös aina olla vapaana, jotta äkisti sairastuneita voidaan hoitaa.
Jotta teho-osasto ei pääsisi ruuhkautumaan, on yksittäisiä koronapotilaita siirretty muualle saamaan hoitoa.
– Tietysti jos potilasmäärät kasvaa, joudutaan vähentämään muuta sovittua hoitoa, joka tulisi tehohoitoon, Järvinen sanoi Viiden jälkeen -lähetyksessä.
Tehohoitopaikkojen lisäksi puutetta on osaavasta hoitohenkilökunnasta. Järvisen mukaan tehohoidon kunnollinen oppiminen vie noin vuoden. Osaavia tehohoitajia ei ole paljoa irrotettavissa muista tehtävistä koronapotilaiden hoitoon, sillä se vähentäisi muuta terveydenhuoltoa.