Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli 7 vuoden oikeusprosessille kova hintalappu: HOK-Elannon ex-kiinteistöpäällikön oikeuskuluista valtiolle yli 2,3 miljoonan lasku

4:08HOK-elannon ex-kiinteistöjohtajan lahjussyytteet hylättiin – valtionsyyttäjä pettyi yli tuhatsivuiseen päätökseenMTV Uutiset Live haastatteli syyttäjää tuoreeltaan.
Julkaistu 29.10.2019 15:49

MTV UUTISET – STT

Helsingin käräjäoikeus hylkäsi eilen kaikki lahjussyytteet Helsingin osuuskaupan ex-kiinteistöjohtajan lahjusjutussa, joka kävi lopulta kalliiksi valtiolle. 

Esitutkinta ja oikeudenkäynti kestivät yhteensä yli seitsemän vuotta. Pitkässä oikeusprosessissa kertyneitä oikeudenkäyntikuluja tuomittiin valtion maksettavaksi yli 2,3 miljoonaa euroa.

Syyttäjien mukaan vuosina 1994–2012 kiinteistöjohtajana toiminut Jari Leivo otti itselleen ja perheelleen noin 700 000 euron edestä lahjuksia muun muassa rakennusyhtiöiltä suosiakseen niitä työssään. Rahat menivät tytärten kilparatsastuskuluihin, Leivon mukaan täysin laillisesti.

Lue lisää tapauksesta: HOK-Elannon ex-kiinteistöjohtaja voi huokaista helpotuksesta: Käräjäoikeus hylkäsi kaikki lahjussyytteet

Leivon oikeudenkäyntikuluiksi lähes 400 000 euroa

Ex-kiinteistöpäällikkö Leivoa syytettiin perusmuotoisesta ja törkeästä lahjuksen ottamisesta elinkeinotoiminnassa vuosina 2005–2012. Hänen työhönsä kuului esimerkiksi uusien liikepaikkojen suunnitteluttaminen ja rakennuttaminen. Syyttäjän mukaan lahjojia olivat HOK-Elannon kiinteistöyksikön kumppanit.

Oikeuden mukaan siitä, että maksut olisivat olleet lahjuksia, ei kuitenkaan esitetty riittävää näyttöä oikeudessa. Käräjäoikeus hylkäsi myös kaikkien lahjuksen antamisesta epäiltyjen syytteet, kirjanpitorikoksia koskevat syytteet ja esimerkiksi rakennusyhtiöiden yhteisösakkoon tuomitsemista koskevat vaatimukset.

Valtio määrättiin maksamaan pelkästään Leivon oikeudenkäyntikuluja yli 384 000 euroa.

LK: HOK ELanto oikeudenkäynti tuomioJari Leivon lahjussyytteisiin liittyvä oikeudenkäyntiprosessi kesti yli 7 vuotta.Lehtikuva

Arkkitehtitoimiston pitäjä vetoaa syyttäjiin: "Älkää valittako"

Kaikkien Leivon lahjomisesta epäiltyjen lahjussyytteet kaatuivat oikeudessa. Oikeus totesi, että muun muassa suuret rakennusyhtiöt Skanska Talonrakennus ja Caverion (entinen YIT-kiinteistötekniikka) sekä arkkitehtitoimistot Forma-Futura ja Innovarch toimivat lain puitteissa.

Syytteistä vapautuneisiin lukeutuvat niin ikään Skanskan entinen toimitusjohtaja Juha Hetemäki ja nykyinen toimitusjohtaja Tuomas Särkilahti.

Myös Caverion Suomen entisen toimitusjohtajan Jarno Hacklinin ja arkkitehtitoimisto Forma-Futuran pitäjän Leila Tuomisen syytteet hylättiin. Oikeuden mukaan myöskään Jolon panttivankidraamasta tunnetuksi tullut Innovarchin hallituksen jäsenenä toiminut Risto Vahanen ei syyllistynyt rikokseen.

Tuomisen asianajaja Matti Manner lähetti tänään medialle tiedotteen, jossa hän vetoaa syyttäjiin, etteivät nämä valittaisi käräjäoikeuden tuomiosta. Tuominen vapautettiin syytteistä aiemmin Vantaan ex-kaupunginjohtaja Jukka Peltomäen lahjusjutussa.

– Kun käräjäoikeuskin on hylännyt tämän kolmannen aiheettoman syytteen, on kohtuullista edellyttää yli kahdeksan vuotta jatkuneen, Leila Tuomisen henkiset ja taloudelliset voimavarat kuluttaneen prosessin lopultakin päättyvän, ja että syyttäjät eivät valita käräjäoikeuden perustellusta ja oikeasta päätöksestä, Tuomisen asianajaja Manner sanoo tiedotteessa.

STT ei ole tavoittanut syyttäjiä kommentoimaan mahdollisia valitusaikeita. 

Lisää aiheesta:

Nuorisosäätiön Aki Haarolle pitkä vankeustuomio lahjusten ottamisesta ja kavaltamisestaSyyttäjä: Häkkäsen ex-avustaja palautti kahdelta yrittäjältä saamansa rahat vasta poliisitutkinnan alettuaHOK-Elannon ex-kiinteistöjohtaja voi huokaista helpotuksesta: Käräjäoikeus hylkäsi kaikki lahjussyytteet HOK-Elannon ex-kiinteistöpomo kiistää lahjusepäilyt: "Ketään ei ole suosittu, vahinkoa ei ole tullut"HOK-Elannon laajan lahjusjutun pääkäsittely alkaa – ex-kiinteistöjohtajan syytetään ottaneen 800 000 euroa lahjuksiaHOK-Elannon ex-johtaja tyrmää lahjussyytteet: "Vanhoja asioita, joissa ei ole mitään rikollista"
OikeudenkäynnitYhteiskuntaRahaTalousrikoksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Oikeudenkäynnit
  • 05:17
    Anneli Auer

    Auerin tytär todistaa äitinsä seksuaalirikossyytteitä vastaan

  • Eilen05:45
    Tampere

    Mies jäljitti perhettään vuosia ja puukotti ex-vaimoaan Tampereen keskustassa

  • Eilen05:16
    Rikospaikka

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • 2.11.21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • 2.11.06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? MTV:n rikostoimittajat vastaavat