Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Julkaistu 16.05.2020 13:48
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Yli sata sijaissynnyttäjien synnyttämää vauvaa odottaa biologisia vanhempiaan Ukrainassa, sillä koronan aiheuttamien matkustusrajoitusten vuoksi vauvojen biologiset vanhemmat eivät pääse hakemaan heitä. Espanjalainen Rafa Aires pääsi vauvansa luokse, mutta he eivät voi lähteä kotiin.

Rafa Aires matkusti Ukrainaan yksin, sillä hänen vaimonsa jäi heidän kotimaahansa Espanjaan tekemään töitä. Aires ehti matkustaa alueelle juuri ennen rajojen sulkeutumista.

– Hoitajat ja lääkintähenkilöstö ovat olleet mahtavia minua kohtaan. He tekevät elämästä helpompaa, Aires kertoo uutistoimisto Reutersille.

Hänen vauvansa on hoidossa noin 50 muun vauvan kanssa vanhoissa hotellin tiloissa Kiovan lähistöllä. Hoitola on ympäröity korkealla muurilla ja piikkilangalla.

Sieltä vanhemmat, jotka ovat usein kotoisin Yhdysvalloista, Kiinasta, Ruotsista tai Irlannista, yleensä hakevat vauvan sen synnyttyä. Biotexcomilla maksetaan yhdestä kannetusta lapsesta sijaissynnyttäjälle noin 13000–16000 euroa. 

– Joka päivä soitan videopuhelun vaimolleni tunnin tai puolentoista ajan, jotta hän näkee vauvan. Se on ainoa asia, jonka voin tehdä pitääkseni hänet onnellisena. Tämä on vaikeaa, todella vaikeaa, Aires sanoo.

Laillinen bisnes

Kohdunvuokrauksessa sijaissynnyttäjän kohtuun istutetaan hedelmöitetty munasolu, joka on peräisin joko lapsen biologisilta vanhemmilta tai luovuttajilta. Alkio ei siis ole sitä kantavan naisen biologisesti, vaikka se hänen sisällään kehittyykin.

Yli 100 vauvaa jumissa ilman vanhempiaan Ukrainassa – oikeusasiamies kritisoi rajusti kohdunvuokrausta: "Todiste bisneksestä, jossa vauvat ovat korkealaatuisia tuotteita"

Ukrainassa kohdunvuokraus on yleinen bisnes, sillä se on yksi harvoista maista, jotka sallivat sijaissynnyttäjän käytön muille kuin maan omille kansalaisille. Nyt koronaviruspandemian vuoksi ulkomaalaiset vanhemmat eivät pääse hakemaan vauvojaan niiden synnyttyä.

Sijaissynnytyspalvelua tarjoavan BioTexCom -yrityksen asianajaja sanoo, että vauvojen kiintymyssuhdetta yritetään vahvistaa videopuheluilla ja kuvilla, mutta se ei korvaa fyysistä kiintymystä.

– Mielestäni vanhemman hoivaa ei voi korvata millään muulla, riippumatta siitä, kuinka ammattilainen vauvasta huolehtiva henkilö on tai kuinka hyvää huolta hänestä pidetään. Tämä psykologinen ja emotionaalinen side täytyy luoda ensimmäisten päivien aikana, sanoo BioTexComin asianajaja Denis Herman.

Oikeusasiamies: Vauvojen määrä voi nousta tuhanteen

Ukrainan parlamentin oikeusasiamies vaatii oikeuksia vauvoille ja heidän yhdistämistä perheisiinsä. Hänen mukaansa laitoksista kuvatut videot todistavat, että valtiossa on ”massiivinen ja systemaattinen” sijaissynnyttäjäbisnes, jossa vauvoja mainostetaan ”korkealaatuisina tuotteina”. 

– Täällä on yli 100 vauvaa odottamassa vanhempiaan erinäisissä hoitolaitoksissa. He [klinikan edustajat] ennustavat, että karanteenin pitkittyessä terveysministeriön arvion mukaan, vauvojen määrä ei jää satoihin, vaan voi nousta jopa tuhanteen, Ukrainan parlamentin oikeusasiamies Ljudmila Denisova sanoo. 

Denisova ehdotti lakia, jonka perusteella vain ukrainalaiset vanhemmat saisivat käyttää palvelua. 

BioTexCom on suurin ukrainalainen sijaissynnytyspalveluja tarjoava yritys, ja klinikoita on noin 50 ympäri maan. Liiketoimintaa on kritisoitu voimakkaasti, sillä naisten pelätään joutuvan huonossa taloustilanteessa sijaissynnyttäjiksi vastoin tahtoaan.

Suomessa sijaissynnytys on laitonta, mutta suomalaisten tiedetään ostaneen palveluja ulkomailta. Sijaissynnyttämisen pelätään aiheuttavan "vauvaturismia". Toisaalta sitä myös puolustetaan, sillä se on joillekin vanhemmille ainoa keino saada omia biologisia lapsia.

Katso artikkelin alussa olevalta videolta pidempi juttu Ukrainaan jumiin jääneiden vauvojen tilanteesta.

Lisää aiheesta:

Sota sulki monia matkakohteita, mutta tuhannet venäläiset äidit eivät jääneet neuvottomiksi: "Argentiinan passi avaa lapselleni ovia"Ukrainaan välitetään tuhansia aborttipakkauksia: "Venäjän miehittämillä alueilla yhtäkkinen tarve aborttipillereille"Pako ei ole vaihtoehto: Sijaissynnytetyt vauvat odottavat vanhempiaan pommisuojissa Ukrainassa – "Luku kasvaa jatkuvasti"Christinalla, 23, on jo 11 lasta – haaveissa vieläkin suurempi katras: "Emme todellakaan lopeta..."Pysäyttävä video: Ukrainassa yli sata vauvaa odottaa vanhempiaan – matkustusrajoitukset estävät kohdunvuokraajia tulemasta maahanNainen maksaa huumeriippuvaisille, jotta nämä eivät hankkisi lapsia: "Tämä on win-win-tilanne kaikille"
UkrainaLapsetPerhesuunnitteluUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukraina
  • Eilen16:04
    Ukrainan sota

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • pe23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • pe10:33
    Ukrainan sota

    Putinin Trump-muistio vuodettiin – tutkija: "Uhkapeliä"

  • pe09:19
    Ukrainan sota

    Reuters: Venäjä hyökännyt Ukrainaan kohutuilla 9M729-risteilyohjuksilla

  • pe07:46
    Ukrainan sota

    Putin ehdottaa "minitulitaukoa" – Venäjälläkin ihmetellään