Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yleisö hylkäsi Tapani Kansan – koko kiertue peruttu

Julkaistu 16.09.2014 09:30

MTV VIIHDE

Tapani Kansan syksyn konserttikiertue on jouduttu perumaan.

Ohjelmatoimisto Polarartistit Oy on perunut iskelmäartisti Tapani Kansan syksyn konserttisalikiertueen lippujen vähäisen myynnin takia. 

Polarartistit kirjoittaa internetsivuillaan kiertueen peruuntuneen kiertueteknisistä päällekkäisyyksistä ja logistisista syistä. Todellisuudessa kiertueen peruuntuminen johtuu kuitenkin lippujen vähäisestä myynnistä. Polarartistit Oy:n toimitusjohtaja Ilkka Pensola vahvistaa kiertueen perumisen johtuvan taloudellisista syistä.

– Se peruttiin ihan yksinkertaisesti siksi, että lipunmyynti ei toiminut ja yleisö ei löytänyt lippuja. Lippuja on myyty vain alle 900, eli noin yhden konsertin verran, kun konsertteja on kaiken kaikkiaan kahdeksan. Oli siis pakko vetää peli poikki, Pensola kuvailee.

Viime keväästä asti myynnissä olleiden konserttilippujen vähäinen myynti tuli Pensolan mukaan kaikille suurena yllätyksenä. Etenkin artisti itse on tilanteeseen pettynyt.

– Uskomatonta etteivät liput myyneet, sillä Tapani Kansa on kuitenkin suomalaisen viihteen kulmakivi. Tapani on tästä todella pettynyt ja harmissaan. Ironistahan tässä on se, että Tapani on tällä hetkellä uransa parhaassa kunnossa äänenkäytöllisesti, Pensola kertoo.   

Kahdeksan kaupunkia sisältävän kiertueen oli tarkoitus käynnistyä 15.10. Porista. Kaikki tähän mennessä lipun ostaneet saavat rahansa takaisin.

Asiasta ensimmäisenä uutisoi Ilta-Sanomat 

Lisää aiheesta:

Jari Sillanpään konsertteja perutaan – ennakkolipunmyynti ei ole sujunut toivotustiFanit luopuvat lipuistaan – nyt stadionkeikkojaan kommentoi PMMP: "Meitä on siellä ennätysmäärä jo nyt"Jo kahteen kertaan lykätty Faith No Moren Suomen-keikka peruttu – tämä tiedetään lippurahojen kohtalosta nytJari Sillanpään esiintyminen Iskelmäristeilyllä on peruttu – ei sovi laivayhtiön arvoihinJari Sillanpää kommentoi peruttuja keikkojaan MTV:lle: "Mahtava flow päällä"Kansainvälisten tähtiesiintyjien peruutukset piinaavat kesän festarikävijöitä – Weekend Festival pyytää faneilta apua mysteeriin: ”On hyvä kysymys, mistä tämä johtuu”
Tapani KansaMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Tapani Kansa
  • 11.5.14:54
    Euroviisut

    Tiesitkö? Sonja Lumpeen viisuhitti oli tarkoitettu Tapani Kansalle, joka ei halunnut laulaa sitä

  • 26.3.20:31
    Kuolema

    Nina af Enehjelm jätti jäähyväiset puolisolleen Tapani Kansalle: "Halasin ja suutelin häntä"

  • 25.3.17:40
    Eini

    Eini muistelee Tapani Kansan sanoja: "Katso minua, niin opit parhaiten"

  • 25.3.15:30
    Sting

    Tapani Kansa muistetaan myös näyttelijäntöistään – tällainen elämä oli 19-vuotiaana suosioon nousseella tähdellä

  • 25.3.14:48
    Sairaudet ja taudit

    Tapani Kansa kuoli sappirakon poiston jälkeisiin komplikaatioihin – näin moni operoidaan vuosittain