Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tiesitkö? Sonja Lumpeen viisuhitti oli tarkoitettu Tapani Kansalle, joka ei halunnut laulaa sitä

0:31Sonja Lumpeen euroviisuhitti tunnetaan ulkomaita myötenSonja Lumpeen viisuhitti tunnetaan ulkomaita myöten.
Julkaistu 11.05.2025 14:54
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Sonja Lumpeen euroviisuedustuksesta on kulunut jo 40 vuotta. Eläköön elämä -kappale oli kuitenkin alun perin osoitettu Tapani Kansalle. 

Sonja Lumme muistaa euroviisuvetonsa vuodelta 1985 edelleen kuin eilisen ja sen, miltä tuntui seistä viisuyleisön edessä. 

– Tuntuu, että 40 vuotta on mennyt ihan yhtäkkiä. Pelkkiä hyviä muistoja. Aika kiireinen oli se viikko, ja todella kylmä. Silloin oli Göteborgissa varmaan historian kylmin vappuviikko. Mutta eihän sinne aurinkoa menty ottamaankaan, Lumme muisteli Huomenta Suomessa 11. toukokuuta. 

Lumme esitti Göteborgissa kappaleensa Eläköön elämä ja sijoittui sijalle 9.

Lue myös: Eläköön elämä! Sonja Lumme esitti 40-vuotiaan euroviisunsa, taustatanssijoina huikea rivi Suomen viisukonkareita

Artisti kertoi, että viisujen alla täytyi olla valmis edustamaan koko ajan ja pitää huolta, että herättää kansainvälisen median kiinnostuksen. 

– Tehdään tempauksia ja ryhdytään vaikka laulamaan jossain tilaisuudessa yhtäkkiä. Sillä sai aina vähän näkyvyyttä lisää, Lumme kertoi. 

Ennen kuin Lumpeelle valikoitui juuri kyseinen kappale, järjestettiin kilpailu säveltäjille. He lähettivät kappaleitaan artisteille.

Alun perin Petri Laaksonen osoitti kyseisen kappaleen Tapani Kansalle, mutta tämä ei halunnut laulaa sitä. Näin kappale päätyi esitettäväksi Lumpeelle. 

Hän kokee, että kappale kolahti yleisöön heti, mutta vasta viime vuosina euroviisubuumi on vain kasvanut kasvamistaan. 

– Ei se ehkä 80-luvulla ollut niin isoa. Eikä se ollut myöskään sellainen koneisto eikä tuotanto kuin mitä se on nykyään, Lumme pohti. 

Katso jutun alussa oleva video: Sonja Lumpeen viisuhitti tunnetaan ulkomaita myöten

Alta voit katsoa haastattelun kokonaisuudessaan. 

8:51Sonja Lumpeen hitti jo 40 vuotta – Eläköön elämä Göteborgissa 1985Sonja Lumme suhtautuu intohimoisesti puutarhan hoitoon.

Lisää aiheesta:

Suomalainen Mette säväytti Euroviisujen finaalin lavallaAmi Aspelund muistelee takahuoneen sietämättömiä oloja Euroviisuissa 1983CatCatille pääsy Euroviisuihin oli lottovoitto – Virpi Kätkä: "Me kannatamme upeaa Erikaa"Suomen vuoden 1985 euroviisuedustaja Sonja Lumme muistelee, miten kilpailu vaikutti hänen uraansa: "Jos ei sijoitukaan kauhean hyvin..."Jarkko Ahola muistelee 15 vuoden takaista Euroviisu-kokemustaan – sai ruokamyrkytyksen heti alkumetreilläEuroviisulegenda Anneli Saaristo ymmärsi Käärijän kappaleen täysin väärin – oma menestyshetki viisulavalla oli hänen elämänsä rankin kokemus
EuroviisutSonja LummeTapani KansaHuomenta SuomiMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Euroviisut
  • 12.11.08:06
    Verot

    Näin muhkean tilipussin Käärijä takoi itselleen vuonna 2024

  • 10.11.15:02
    Neea River

    Laulaja Neea River sai perheenlisäystä

  • 10.11.08:42
    Käärijä

    Käärijä julkisti jättikeikan

  • 21.10.21:01
    Urho Kekkonen

    Arja Saijonmaa avoimena suhteestaan presidentti Kekkoseen – tällainen oli ensitapaaminen

  • 19.10.10:52
    Goldielocks

    Puolison työ vei Goldielocksin Pariisiin: "Ihana tilanne urallani"