Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
15:04Miten kiusaaminen saadaan kuriin kouluissa?Miten koulukiusaaminen saadaan kuriin? Katso keskustelu videolta
Julkaistu 31.01.2020 08:29

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Svenska Ylen mukaan kirkkonummelaisessa koulussa on esiintynyt erittäin vakavaa koulukiusaamista. Länsi-Uudenmaan poliisille on tehty kaksi rikosilmoitusta asiaa koskien.

– Tyttäreni on saanut tappouhkauksen luokkakaveriltaan. Lisäksi yksi oppilas oli luvannut kymmenen euroa sille, joka löisi tytärtäni kasvoihin niin, että veri virtaa, sanoo yhden oppilaan äiti Svenska Ylen haastattelussa.

– Tyttäreni itkee aamuisin, eikä uskalla mennä kouluun. Hän ei luota koulun henkilökuntaan, eikä siihen, että nämä pystyisivät takaamaan turvalliset olosuhteet opiskella, äiti jatkaa.

Artikkelissa ei tarkemmin kerrota, mikä kirkkonummelainen koulu on kyseessä.

Svenska Yle on haastatellut juttuun kuuden oppilaan vanhempia, joista viisi on kertonut lapsiensa saaneen tappouhkauksia.

Väkivaltavideo kuvattiin Whatsappiin

Uhkauksia on sadellut myös sosiaalisen median alustoilla. Erään oppilaan isä kertoi nähneensä poikansa luokan Whatsapp-ryhmässä videon, jolla hänen poikaansa lyötiin ja potkittiin. Poika ei tämän jälkeen uskaltanut mennä viikkoon kouluun.

Osa oppilaiden vanhemmista harkitsee lastensa siirtämistä eri kouluun.Vanhempien mukaan koulu ei ole toiminut riittävästi kitkeäkseen koulukiusaamista.

Yle: Kirkkonummelaisessa koulussa on esiintynyt erittäin vakavaa kiusaamista ja jopa tappouhkauksia: "Tytärtäni on uhattu lyödä kasvoihin niin, että veri virtaa"



Koulun rehtori on kommentoinut asiaa Svenska Ylelle sähköpostitse.

– Koulussamme ei suvaita väkivaltaa, eikä kiusaamista. Siihen on puututtu ja huoltajille on kerrottu tilanteesta, kirjoittaa rehtori.

Myös Kirkkonummen päivähoito- ja opetusasiainpäällikkö Michael Flemmich kertoo olevansa perillä tilanteesta.

– Koulun vastuulla on selvittää, mitä koulussa tapahtuu, Flemmich sanoo.

Vanhemmat ovat olleet yhteydessä myös lastensuojeluviranomaisiin, kunnanvaltuustoon ja aluehallintovirastoon. 

Lue myös: Annaa kiusattiin läpi peruskoulun – vakava kiusaaminen jätti syvät arvet ja pakotti jättämään koulun kesken: "Haudoin itsemurhaa 13-vuotiaana ja itkin itseni uneen"

Lisää aiheesta:

Espoolaiskoulussa välikohtaus: Opettaja loukkaantui, ambulanssi kutsuttiin paikalleÄiti kyllästyi tyttärensä rajuun kiusaamiseen ja teki rikosilmoituksen koko koululuokasta – Poliisi: Poikkeuksellinen hätähuuto11-vuotias poika pahoinpideltiin vantaalaiskoulussa: rehtori joutui ankaran ryöpytyksen kohteeksi somessa – kertoi tekevänsä kommenteista tutkintapyynnönKoulutytölle lähetettiin karmeita viestejä: ”Haluaisin hakata päätäsi rappusia vasten” – erittäin pahaksi äitynyt kiusaaminen johti jatkuvaan ahdistukseen ja koulupelkoonKoulukiusattu tyttö puhui itsemurhasta – äidin karu purkaus luokkatovereille tallentui videolle: "Jos hengitättekin väärällä tavalla..."10-vuotias kuristi 9-vuotiaan tajuttomaksi niskalenkkiotteella – Rehtori: "Oppilas putosi maahan, ambulanssi ja poliisi paikalle"
KirkkonummiKiusaaminenKouluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kirkkonummi
  • Eilen18:19
    Riikka Purra

    Anarkistit jättivät haistattelevan banderollin Riikka Purran kodin luo

  • Eilen13:49
    Politiikka

    Ministeri Ranne: Tunnin junasta voi tulla sopu pian

  • 10.10.18:21
    Työtapaturmat

    Porkkalanselällä tapahtui sunnuntaina onnettomuus, jossa mikään ei lopulta ollut sitä, miltä näytti

  • 5.10.19:37
    Onnettomuudet

    Vakava onnettomuus Porkkalanselällä: Miehistön jäsenet putosivat 14 metriä – nyt kommentoi meripelastusjohtaja

  • 2.10.16:38
    Ihmiskauppa

    Seksikartanossa ilakoitiin lähes 20 vuoden ajan – nyt tiloissa epäillään tapahtuneen rikoksia