Yhdysvaltalaisräppäri Asap Rocky eli Rakim Mayers ja hänen seurueensa päästetään vapaaksi odottamaan Tukholman käräjäoikeuden tuomiota. Asiasta ilmoitti käräjäoikeudessa tuomari Per Lennerbrant. Käräjäoikeus antaa tuomionsa 14. elokuuta.
– Olemme niin onnellisia nyt, Jumala on paras, Mayersin äiti Renee Black kertoi Aftonbladetin toimittajalle käräjäoikeudessa.
Mayers oli seurueineen osallisena tappelussa, joka tapahtui Tukholman keskustassa kesäkuun viimeisenä päivänä. Asiaa on käsitelty käräjäoikeudessa tällä viikolla. Syyttäjä on vaatinut artistille kuuden kuukauden vankeustuomiota katutappelusta.
Ruotsalaissyyttäjä Daniel Suneson ei halunnut spekuloida Aftonbladetille, tuomitaanko Mayers ja hänen seurueensa vai vapautetaanko heidät syytteistä. Hänen mukaansa perjantainen päätös kertoo vain, ettei heidän vangitsemiseensa ole käräjäoikeuden mukaan enää perusteita.
Trump: "Tule kotiin niin pian kuin mahdollista"
Räppärin puolustusasianajaja Slobodan Jovicic kertoi lehdelle, että Mayers on vapaa ja voi liikkua niin kuin kaikki muut. Hän ei kommentoinut lehdelle sitä, aikooko Mayers lähteä maasta, mutta kertoi seuraavien kahden viikon olevan hermostuttavaa odottamista täynnä.
– Olen melko varma, ettei hän tule istumaan tuomiota, puolustusasianajaja sanoi lehdelle.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump innostui kommentoimaan asiaa Twitterissä ja julisti Mayersin olevan matkalla kotiin.
– Asap Rocky vapautettiin vankilasta ja on matkalla Ruotsista kotiinsa Yhdysvaltoihin. Oli kivinen (Rocky) viikko, tule kotiin niin pian kuin mahdollista (ASAP) Asap! Trump leikitteli artistin nimellä tviitissään.
