Kiinan varapääministeri pahoitteli sitä, että odottamattomat tapahtumat ovat häirinneet ponnisteluja Kiinan ja Yhdysvaltojen välisten suhteiden parantamiseksi.
Yhdysvaltain valtiovarainministerin Janet Yellenin mukaan Yhdysvaltojen ja Kiinan pitäisi pystyä viestimään suoraan taloudellisiin käytäntöihin liittyvistä huolista maiden välillä. Yellen kommentoi asiaa tänään tapaamisessa Kiinan varapääministeri He Lifengin kanssa.
– Jos huolia nousee tietyistä taloudellisista käytännöistä, meidän pitäisi viestiä ja me viestimme niistä suoraan, Yellen sanoi.
Kiinan varapääministeri kertoi pahoittelevansa sitä, että odottamattomat tapahtumat ovat häirinneet ponnisteluja Kiinan ja Yhdysvaltojen välisten suhteiden parantamiseksi.
– Kahden valtionpäämiehen saavuttaman yhteisymmärryksen täytäntöönpanossa on ollut joitakin ongelmia, He sanoi viitaten presidenttien Joe Bidenin ja Xi Jinpingin tapaamiseen viime vuoden marraskuussa.
Yhteisymmärrys konkreettisiksi toimiksi
Maailman suurimpien talouksien kahdenvälistä suhdetta on viime aikoina hiertänyt muun muassa Yhdysvaltain ilmatilassa alkuvuodesta ollut Kiinan vakoilupallo, Kiinan ja Taiwanin kiristyneet välit sekä Kiinan välit Ukrainassa sotaa käyvään Venäjään.
Kiinan varapääministeri sanoi tänään Yellenille, että valtiovarainministerin Kiinan-vierailun myötä saavutettu uusi yhteisymmärrys aiotaan panna täytäntöön.
– Kiina aikoo tosissaan panna täytäntöön sinun ja pääministeri välillä nyt saavutetun yhteisymmärryksen ja muuttaa sen konkreettisiksi toimiksi, He vakuutti Yellenille ministerien tapaamisessa.