Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Yhden miehen syy? Robert Kubicalla toinen näkökulma Williamsin karuun tilanteeseen

Robert Kubica kommentoi Williamsin nykyistä, varsin karua tilannetta.
Robert Kubica kommentoi Williamsin nykyistä, varsin karua tilannetta.2019 Getty Images
Julkaistu 22.04.2019 12:30

MTV URHEILU

Williams-kuljettaja Robert Kubica ei katso tallin entisen teknisen johtajan Paddy Lowen olevan yksin vastuussa brittitallin surkeasta tilanteesta formulasarjan peränpitäjänä.

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Azerbaidzhanin GP suorana 26.-28.4.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55,
2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Azerbaidzhanin GP klo 15.10, ennakkotunnelmat klo 14.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa!

Vuonna 2017 tallin värvätyn Lowen ilmoitettiin siirtyneen syrjään tehtävistään ennen kauden avausta. Viime kaudella valmistajien sarjan hännänhuipuksi romahtaneen Williamsin uusi FW42-auto on osoittautunut edeltäjänsä tavoin täydeksi katastrofiksi, mutta Kubica ei katso tallin uppoamisen kuninkuusluokan pohjamutiin olevan yksin Lowen syytä.

– En katso tässä olevan kyse yhden miehen ongelmasta, mutta ikävä kyllä johtoportaan korkein nimi maksaa yleensä hinnan. Kyse on isommasta joukosta ihmisiä ja isommista ihmisistä, Kubica kommentoi gptoday.netin mukaan.

– Nyt nähtävät ongelmat eivät mielestäni ole viime kuulta. Ne ovat muhineet taustalla. Viime vuonna tilanteemme ei ollut mitenkään mahtava, mutta rehellisesti sanottuna olemme nyt vieläkin vaikeammassa paikassa. Vuosi sitten vielä ajattelimme, ettei tilanne voisi ainakaan enää huonommaksi muuttua, Kubica jatkoi.

Williamsin perustajajäsen Patrick Head on palannut brittitallin avuksi konsultin rooliin. Kubica toivoo vahvistuksesta olevan tallille apua sen etsiessä tietään kohti valoisampaa tulevaisuutta.

– Tämä on monimutkainen laji, mikä vaatii paljon ryhmätyötä. Koskaan ei ole kyse vain yhdestä kaverista, joka voi pilata homman tai saada kaiken onnistumaan. Jos olisimme viime vuonna taistelleet kärkisijoista, niin olisitte varmaankin kysyneet, miten Paddy saa kaiken toimimaan täydellisesti?

– Kyse ei kuitenkaan ole koskaan yhdestä ihmisestä. Tietysti yksi ihminen voi osaltaan vaikuttaa tilanteeseen, jonka vuoksi Patrick voi auttaa meitä nykyisessä tilanteessamme. Lopulta tallin pyörittämisestä vastaa kuitenkin suuri joukko ihmisiä. Menestys tai menestymättömyys on kiinni heidän työstään, Kubica summasi.

Lisää aiheesta:

Mercedes-pomo kyseenalaistaa Ferrari-leiristä kantautuneet poikkeukselliset kommentit – "Onko todella mahdollista?"Ex-kuski ei säästele sanojaan puhuessaan Ferrarin tilanteesta: "Kaikki pitäisi erottaa"Ferrari-tähti Charles Leclerc murjaisi tallinsa ongelmista: "Olen 99-prosenttisen varma"Kimi Räikkösen pomo pitää yhä näppinsä kaukana paniikkinappulalta: ”Tämä on vaikein osa työtäni”Williams-tallipomolta karua vuodatusta: "Kivuliasta, kauheaa, sielua tuhoavaa" Williams-pomo pudonnut menestyksestä pohjamutiin – “Monella tapaa urani suurin haaste”
F1WilliamsUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"