Washington Postissa on julkaistu laaja artikkeli katupartioista ja pakolaiskriisin käsittelystä Euroopassa ja etenkin Suomessa. Lehden mukaan Suomesta on tullut oppikirjaesimerkki pelon ja epäluulon leviämisestä Euroopassa uudenvuodenaaton ahdistelutapausten jälkeen.
2:06
Artikkelissaan Washington Post kuvailee katupartio Soldiers of Odinia äärioikeistolaiseksi ryhmäksi, joka leviää ympäri Suomea. Lehti haastattelee katupartioon Tampereella kuuluvaa 33-vuotiasta Ilkkaa, joka on huolestunut siitä, etteivät pakolaiset kunnioita suomalaisia naisia, ja pelkää tytärtensä puolesta.
Jutun mukaan huoli siitä, vaarantavatko nuoret miesturvapaikanhakijat etenkin naisten turvallisuuden, on levinnyt ympäri Eurooppaa. Oman käden oikeutta jakavia katupartioita on perustettu muuallakin kuin Suomessa.
Washington Postissa mainitaan, että Tampereelle on tullut puolen vuoden aikana yli 4000 turvapaikanhakijaa enimmäkseen Irakista. Puolen vuoden aikana on ollut 50 välikohtausta, jossa turvapaikanhakija on ollut joko epäilty tai uhri.
