Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naisen raiskanneelle miehelle tuomio vasta vuosien päästä – uhkailu ja pahoinpitely hiljensivät raskaaksi tulleen uhrin

Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 18.10.2022 17:09
Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen

rebekka.harkonen@mtv.fi

Oikeus on määrännyt 2,5 vuotta ehdotonta vankeutta kahdesta poikkeuksellisen kauan sitten tapahtuneesta raiskauksesta. Tuomittu joutuu maksamaan uhrilleen 11 000 euroa vanhingonkorvauksina.

Ensimmäinen seksuaaliväkivallateko tapahtui 11 vuotta sitten, ja uhri tuli siitä raskaaksi. Toinen tapahtui yhdeksän vuotta sitten.

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus antoi asiasta tuomionsa ja julkisen selosteen tiistaina.

Mies kiisti alusta saakka rikokset ja kaiken seksuaalisen kanssakäymisen naisen kanssa.

Osapuolet olivat tutustuneet toisiinsa ennen tapahtumia. Heistä oli tullut ystäviä ja he olivat viettäneet toistensa kanssa aikaa.

Tunisialaistaustainen mies oli tapahtuma-aikaan 28-vuotias ja suomalaisnainen 19-vuotias.

Nainen seurusteli tuolloin toisen tunisialaistaustaisen miehen kanssa, jonka 28-vuotias tunsi. Nuori nainen oli uskonnoltaan vanhoillislestaadiolainen, eikä hänellä ollut seksuaalisia kokemuksia kenenkään kanssa.

Oikeuden mukaan mies oli tunisialaistaustainen ja uskonnoltaan muslimi. Osapuolten uskonnolla oli käräjäoikeuden mukaan vaikutusta näytön arviointiin.

Lue myös: Tinder-tuttu kuristi, löi ja pakotti yhdyntään – mies selitti tekoja BDSM-harrastuksella, käräjäoikeus tuomitsi törkeästä raiskauksesta

Nainen päätyi aborttiin

Kesällä 2011 nainen oli miehen asunnolla Espoossa, kun mies painoi hänet sängylle ja raiskasi hänet vastusteluista huolimatta. 

Vanhoillislestadiolainen nainen häpesi aluksi tapahtunutta, eikä puhunut siitä kenellekään. Raskauden takia hän kuitenkin kävi lääkärissä, jossa kertoi tapahtumista.

Hieman myöhemmin hän avautui raiskauksesta ja raskaudesta myös ystävälleen ja siskolleen.

Naisen mukaan hän "sekosi täysin", kun tajusi kantavansa lasta raiskaajalle. Nainen päätyi tekemään abortin.

Käräjäoikeus toteaa tuomiossaan, että vanhoillislestadiolainen uskonoppi on yksi luterilaisista herätysliikkeistä. Suuntausta leimaa konservatiivinen ja torjuva suhtautuminen esimerkiksi esiaviollisiin suhteisiin ja ehkäisyyn.

Lue myös: Kaksi alaikäistä raiskattiin törkeästi Oulussa – kolme miestä tuomittiin vankeuteen

Nainen kertoi neljästä raiskauksesta

Naisen kertoman mukaan mies raiskasi hänet yhteensä neljä kertaa. Helmikuussa 2011 tapahtuneeksi väitetystä raiskauksessa syyteoikeus ehti vanhentua.

Käräjäoikeus taas hylkäsi syytteen loppukeväällä 2011 tapahtuneesta raiskauksesta. Käräjäoikeuden mukaan pelkkä naisen kertomus ei tässä tapauksessa riittänyt näytöksi tapahtuneesta.

Oikeus kuitenkin katsoi miehen syylliseksi kesällä 2013 tapahtuneeseen raiskaukseen, joka tapahtui naisen asunnolla. nainen oli tuolloin pyytänyt miehen apua taulun kiinnittämisessä, kun mies oli äkisti riisunut hänen housunsa.

Viimeisin raiskaus tapahtui sormilla.

Lue myös: Insestiä, huorittelua ja pakonomaista kontrollointia – kolme naista paljastavat MTV:lle, miksi erosivat uskonnollisista yhteisöistä: ”Nyt voin vihdoin hengittää”

Uhkailua ja pahoinpitelyjä

Nainen oli miehen kanssa yhteydessä vuoteen 2014 saakka. Nainen kertoi myöhemmin poliisille, että mies oli rakastunut häneen, vaikka hän seurusteli toisen kanssa.

Naisen mukaan yhteydenpitoon liittyi jatkuvaa uhkailua, pahoinpitelyjä ja pakottamisia seksualisiin tekoihin. Nainen kertoi, että pelkäsi vuosien ajan miestä.

Mies uhkasi naista muiden muassa moottoripyöräjengillä.

Lopulta naisen seurustelukumppani pyysi tuomittua jättämään kumppaninsa rauhaan. Nainen meni naimisiin seurustelukumppaninsa kanssa, mutta avioliitto päätyi myöhemmin eroon.

Naisen voi kertomansa mukaan huonosti henkisesti, eikä jatkuvien uhkailujen takia uskaltanut tehdä rikosilmoitusta. Vihdoin vuonna 2020 hän meni poliisin pakeille ja kertoi kaiken.

Lue myös: Uskonnollinen yhteisö rajoitti liikaa elämää – näin yhteisöstä eronnut näkee asian

Lisää aiheesta:

Mies raiskasi tuttavansa vappujuhlissa mökillä – meni teon jälkeen oman kumppaninsa viereen nukkumaan kuin mitään ei olisi tapahtunutMies raiskasi tuttavansa tyttären Torniossa – puhui karmeuksia kesken teon: "Teet minulle lapsen"Mies raiskasi entisen kumppaninsa aseella uhaten – lähetti raiskauksen jälkeen uhrista alastonkuvan tämän miesystävälleMies raiskasi taksijonossa tapaamaansa Tinder-matchia tuntien ajan – poltti kannabista ja ”pimahti täysin”, uhri kertoiMies raiskasi naista kahden tunnin ajan kesämökillä ja kutsui "seksiorjakseen" – mökkinaapuri hälytti apuaViisikymppinen mies tuomittiin vankilaan kahden naisen väkivaltaisesta raiskauksesta – uhkasi veitsellä ja vaati seksiä
RaiskausSeksuaalirikoksetEspooOikeudenkäynnitRikos

Tuoreimmat aiheesta

Raiskaus
  • 22.10.13:57
    Seksuaalirikokset

    Epäillyssä laivaraiskauksessa on nyt kolme tekijää

  • 18.10.21:38
    Seksuaalirikokset

    Aftonbladet: Nuoren suomalaisnaisen joukkoraiskauksesta epäillyt neljä miestä päästetty vapaaksi

  • 18.10.13:21
    Ruotsi

    Neljää epäillään naisen joukkoraiskauksesta Viking Gracella – epäillyt ja uhri Suomesta

  • 7.10.12:15
    Poliisi

    Yle: Poliisimiehen epäillään raiskanneen naisen Helsingin poliisilaitoksen tiloissa

  • 2.10.05:36
    Ihmiskauppa

    Isot ihmiskauppakäräjät alkoivat – HS: Uhreja vietiin seksikartanoon