Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Voiko ihminen omalla toiminnallaan estää koronapandemian leviämistä? Emeritusprofessori: "Maskikeskustelu on mennyt täysin överiksi"

6:58Emeritusprofessori Heikki Peltola kommentoi ihmisten käyttäytymisen vaikutusta koronavirukseen sekä vallitsevaa maskikeskusteluaEmeritusprofessori Heikki Peltola kommentoi koronavirusta ja maskikohua Viiden jälkeen -ohjelmassa.
Julkaistu 13.10.2020 19:07
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Viime päivinä on väännetty kättä siitä, että Terveyden ja hyvinvoinnin laitos nosti maskisuosituksen pinnalle jo keväällä, mutta sosiaali- ja terveysministeriö ei suositukseen tarttunut. 

Infektiotautien emeritusprofessori Heikki Peltola on sitä mieltä, ettei maskikohuun ole syytä, sillä maskit ovat vain yksi monista keinoista estää koronan leviäminen.

– Minusta tämä maskikeskustelu on mennyt täysin överiksi. Maskit ovat yksi niitä tärkeitä keinoja, joilla voimme hieman estää viruksen leviämistä, mutta vielä tärkeämpi on se kolmikko, joka koostuu sanoista etäisyys, etäisyys ja etäisyys. Annetaan sen keväisen maskijupakan jo olla ja keskitytään oleelliseen, Peltola kommentoi Viiden Jälkeen -ohjelmassa.

Peltolan mukaan maskisuositus ei olisi keväällä ratkaissut koronapandemiaa suuntaan tai toiseen. Emeritusprofessori ihmettelee, miksi THL näkee tarpeelliseksi tiedottaa joka päivä uusista koronatartunnoista. 

– Ne kaksi numeroa, jotka minua eniten kiinnostavat ovat, kuinka monta potilasta on sairaalassa ja kuinka monta on teholla. Tällä hetkellä teholla olijoita on noin 10 eli tällä hetkellä tilanne on hyvinkin rauhallinen.

Peltolan mukaan flunssan ja influenssan aiheuttavia viruksia ei pysty täysin ihmisen toimin pysäyttämään kokonaan, vaan ainoastaan hillitsemään. Sama pätee myös koronavirukseen.

– Valitettavasti ihminen ei pysty tällaisen hengitystieviruksen kiertoa yhteiskunnassa katkaisemaan.

Lisää aiheesta:

Koronarajoituksiin ei olla palaamassa, vannovat ministeri Aki Lindén ja HUSin Asko Järvinen – ylilääkäri kertoo, miksi maskisuosituksesta pidetään yhä kiinniMissä maskisuositus viipyy? Lääkäriliiton toiminnanjohtaja ei odottelisi enää koronan leviämistä: "Maskit olisivat yksi tapa hidastaa epidemiaa"Jussi Halla-aho: Hallitus ei halua myöntää aiempia virheitään ja on myöhässä maskisuosituksessa – "Muualla maailmalla uskotaan jo vakaasti"Suomalaistutkija MTV:lle: Koronavirus voi levitä hengitysteitse luultua herkemmin – "Virus leviää jo puhuessa tai laulaessa"Koronaviruksen hillitsemiseksi tehtyjä rajoituksia voidaan purkaa vaiheittain – HUSin ylilääkäri: "Rajoitukset ovat purreet vähän liiankin hyvin"Näin THL-pomo kommentoi äkillistä suunnanmuutosta maskilinjauksessa: "Oireettomien infektoituneiden määrä on todennäköisesti hyvin runsas"
KoronavirusViiden jälkeenTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin