Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Voi äidinrakkautta! Harvinainen vuorigorilla sai kaksoset

0:24Video: Harvinainen vuorigorilla sai kaksoset KongossaVideo: Harvinainen vuorigorilla sai kaksoset Kongossa
Julkaistu 09.01.2026 13:29
Toimittajan kuva
Piia Turunen

piia.turunen@mtv.fi

Kongon demokraattisesta tasavallasta on kantautunut harvinaisen iloisia eläinuutisia.

Vuorigorilla on synnyttänyt kaksoset Virungan kansallispuistossa Kongon demokraattisessa tasavallassa. 

Onnellisesta perhetapahtumasta uutisoivat muun muassa CNN ja BBC.

Kahden pienen urosgorillan syntymä selvisi 3. tammikuuta. Sitä pidetään merkittävänä piristysruiskeena uhanalaiselle lajille.

Hyväkuntoisilta ja terveiltä vaikuttaneiden kaksosten emo on 22-vuotias Mafuko, joka sai jälkeläisiä nyt seitsemättä kertaa.

Lue myös: Näin maailman suurimman kissapedon pennut alkoivat tutkia ulkomaailmaa – katso video

Vuorigorilloja on luonnossa nykyään alle 1 100 yksilöä. Määrä on kasvanut hitaasti kymmenen vuoden takaisesta alle 700:stä ja uhanalaisuusluokitus muuttunut samalla "äärimmäisen uhanalaisesta"

"uhanalaiseksi"
.

Kaikki vuorigorillat elävät joko Virungan kansallispuistossa tai Ruandan ja Ugandan puolella sijaitsevissa kansallispuistoissa. Unescon maailmanperintökohteeksikin nimetty Virungan kansallispuisto perustettiin yli sata vuotta sitten nimenomaan vuorigorillojen suojelemiseksi. 

Lue myös: Ennennäkemätöntä kuvaa delfiinien ja miekkavalaiden yhteistyöstä: "Muuttaa täysin käsityksemme"

Edellisen kerran Virungan kansallispuistossa syntyi vuorigorillakaksoset vuonna 2020. Myös Mafuko on synnyttänyt kaksoset kerran aiemmin vuonna 2016, mutta ne menehtyivät viikko syntymänsä jälkeen. 

Etenkin elämänsä ensimetreillä gorillan poikaset ovat täysin riippuvaisia emonsa huolenpidosta. Kansallispuistoissakin niitä uhkaavat salametsästäjät ja monet aseelliset ryhmät.

Virungan kansallispuisto pyrkii suojelemaan nyt syntyneitä kaksosia ylimääräisillä turvatoimilla.

Bageni-laumassa, johon Mafuko kuuluu, on nyt 59 jäsentä, mikä tekee siitä Virungan kansallispuiston suurimman.

Lue myös: Raakkutuho vuosi sitten on poikinut myös hyvää – lajin tulevaisuus Suomessa silti auki

Tuhotulva tappoi parissa päivässä jopa kymmenesosan uhanalaisista ihmisapinoista – sukupuutto uhkaa

EläintensuojeluLuonto ja eläimetKongoUlkomaat
Toimittajan kuva
Piia Turunen
MTV Uutiset

Piia Turunen työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana. 

Turunen seuraa laajasti uutisia ja ilmiöitä MTV Uutisten verkkodeskissä. Hän on erikoistunut muun muassa terveys- ja hyvinvointiaiheisiin. 

Turuseen voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen.

Lisää aiheesta:

Video: Lumileopardipentu Bheri näyttäytyiTältä näyttävät kuukauden ikäiset sumatrantiikerit Rimba ja Toba – laji äärimmäisen uhanalainenVideo: Voiko söpömpää olla? Bronxin eläintarhassa syntyi kaksi lumileopardin pentuaChileläisessä eläintarhassa syntyi harvinainen varsa – laji äärimmäisen uhanalainenIloisia vauvauutisia – vastasyntynyt isosarvikuono sulattaa sydämet eläintarhassa RanskassaÄärimmäisen uhanalainen oranki synnytti poikasen Yhdysvalloissa – katso, miten hellyttävästi tuore äiti hoitaa vastasyntynyttä

Tuoreimmat aiheesta

Eläintensuojelu
  • to16:37
    Kirjat

    Lastenkirjoista poistettiin lihaviittauksia – eläinoikeusjärjestöltä palkinto kirjailijoille

  • 30.12.202516:16
    Luonnonsuojelu

    Luonnonsuojeluliitto tuomitsee suden metsästyksen aloittamisen – aikoo kannella EU-komissiolle

  • 25.12.202506:52
    Luonto ja eläimet

    Lempi ja Lyyti pelastuivat uskomattomalla tavalla: "On hyvin todennäköistä, että niistä olisi tullut joulukinkkuja"

  • 21.12.202514:45
    Hylkeet

    Munkkihylkeen viimeinen toivo? Kreikka perustaa suojelualueita turistien hätyyttämille eläimille

  • 21.12.202512:33
    Joulu

    Nämä ovat joulun vaaranpaikat lemmikille – "Hyvin myrkyllisiä"