Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolustusministerit Häkkänen ja Pevkur kommentoivat kaasuputken vahinkoja

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) sanoi, että tällä hetkellä vedenalaisen infrastruktuurin tutkinnassa pärjätään Viron ja Suomen omilla kyvykkyyksillä.
Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) sanoi, että tällä hetkellä vedenalaisen infrastruktuurin tutkinnassa pärjätään Viron ja Suomen omilla kyvykkyyksillä.Kimmo Brandt / All Over Press
Julkaistu 11.10.2023 13:22

MTV UUTISET – STT

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) ja virolaiskollega Hanno Pevkur vastasivat Naton päämajalla yhdessä median kysymyksiin vedenalaisen infrastruktuurin vahingoittumisesta Itämerellä.

Häkkänen sanoi, että tällä hetkellä vedenalaisen infrastruktuurin tutkinnassa pärjätään Viron ja Suomen omilla kyvykkyyksillä. Naton kanssa kuitenkin käydään läheistä dialogia. 

Kaksikko kieltäytyi kuitenkaan arvioimasta teon aiheuttanutta syytä tai sitä, onko kyse todennäköisesti sabotaasista.

Pevkur kuitenkin toisti viestin siitä, että putki ei ole missään tapauksessa hajonnut luonnostaan. Häkkänen kieltäytyi myös spekuloimasta mahdollisilla vastauksilla, jos kyse on vihamielisestä teosta.

Lue myös: Stoltenberg: Jos kaasuputkea vastaan hyökättiin, Nato vastaa päättäväisesti

Lisää aiheesta:

Häkkänen kaapelivaurioista: Mahdollisia epäiltyjä pyritään puhuttamaanPuolustusministeri Häkkänen USU:lle: Vedenalaista valvontaa tehostetaan ItämerelläViron puolustusministeri: Vastausta kaasuputken tuhoihin katsotaan sitten, kun tekijä tiedetäänVenäjä kaasuputkisabotaasista: Järkyttävä uutinen – odotamme lisätietojaStoltenberg: Jos kaasuputkea vastaan hyökättiin, Nato vastaa päättäväisestiUlkoministeri Valtonen: Kaasuputkea vahingoitettu ehkä tarkoituksella – Haaviston mukaan merenalaiset yhteydet ovat haavoittuvia sabotaasille
Itämeren kaasuputketUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Itämeren kaasuputket
  • 4.3.15:47
    Supo

    Supon päällikkö: Itämerellä on kaapelirikkoja vakavampi ongelma

  • 21.2.13:06
    Merikaapeli

    EU:lta neljän kohdan suunnitelma kaapeliturvallisuuden parantamiseksi: Itämeren alueelle perustetaan testikeskus

  • 9.2.14:20
    Venäjä

    Kaapelirikkojakin suurempi uhkakuva vaanii nyt Suomenlahdella

  • 16.1.12:21
    Venäjä

    Venäjä kommentoi Itämeren kaapelirikkoja

  • 14.1.18:18
    Puola

    Puolan armeija kiistää uutisen Itämerellä kiertäneestä Venäjän varjolaivaston aluksesta