Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viron puolustusministeri: Vastausta kaasuputken tuhoihin katsotaan sitten, kun tekijä tiedetään

0:57Laivaliikenteen seuranta näyttää: Nämä alukset liikkuivat Balticconnectorin onnettomuuspaikallaLaivaliikenteen seuranta näyttää: Nämä alukset liikkuivat Balticconnectorin onnettomuuspaikalla
Julkaistu 12.10.2023 10:19

MTV UUTISET – STT

Viron puolustusministerin Hanno Pevkurin mukaan vastausta vedenalaisen infrastruktuurin tuhoihin katsotaan, kun tekijä on tiedossa. 

Pevkur kommentoi asiaa lyhyesti Naton päämajalla Brysselissä saapuessaan Naton puolustusministerien kokoukseen.

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) kertoi keskiviikkona illalla, että hän aikoo nostaa torstaina esille Suomen ja Viron välisen infrastruktuurin tuhoutumisen. Häkkäsen mukaan ideana on käydä myös ensimmäisiä hieman laajempia keskusteluja, minkälaisia toimenpiteitä Natolta voi olla luvassa.

Häkkänen sanoi, että vedenalainen infrastruktuuri on haavoittuvaista, mutta sitä on pystyttävä suojaamaan nykyistä paremmin.

Lue lisää: Katseet kohdistuvat Venäjälle, sanoo Viron UPI:n johtaja MTV:lle – "Meidän on annettava vahva viesti ulospäin"

Puolustusministeri Häkkänen: USA:n puolustusministeri tuli oma-aloitteisesti tarjoamaan tukea putkituhon tutkintaan

Tätä tarkoittaa poliisin alleviivaama "mekaaninen voima" putkivauriossa: KRP:lla on useampi tutkintalinja Suomenlahden tapahtumista

Kaasuputken saattoi repiä rikki ankkuri, mutta nämä yksityiskohdat herättävät suuria kysymyksiä

Laivaliikenteen seuranta näyttää: Nämä alukset liikkuivat Balticconnectorin vaurioitumispaikalla

Lisää aiheesta:

Ministeri Mykkänen: Suomi ei syytä ketään kaasuputkivauriosta ennen todisteitaKaasuputkivaurio: Ministeri Häkkäsen mukaan tänään puhutaan Naton toimenpiteistäPuolustusministerit Häkkänen ja Pevkur kommentoivat kaasuputken vahinkojaVenäjä kaasuputkisabotaasista: Järkyttävä uutinen – odotamme lisätietojaVirolla on videota kaasuputkisabotaasin tuhoista, sanoo maan puolustusministeriOnko putki-iskun takana venäläinen toimija? Näin pääministeri ja KRP vastaavat
Itämeren kaasuputketNatoViroSuomiAntti HäkkänenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Itämeren kaasuputket
  • 17.10.17:59
    Ukraina

    Putinin luottomies "Kaasu-Gerd" vihdoin kuultavana Nord Stream -sotkuista: "Energiariippuvuus Venäjälle oli erittäin järkevää"

  • 17.10.16:19
    Nord Stream

    Nord Stream -sabotaasista epäillyn luovutuspyyntö hylätty

  • 15.10.19:27
    Nord Stream

    Nord Stream -sabotaasista epäiltyä ukrainalaista ei luovuteta Saksaan

  • 30.9.19:06
    Nord Stream

    Puola pidätti ukrainalaisen epäiltynä Nord Stream -iskusta

  • 4.3.15:47
    Supo

    Supon päällikkö: Itämerellä on kaapelirikkoja vakavampi ongelma