Kokoomuksen eurokansanedustaja Henna Virkkunen toivoo että britit saisivat vielä mahdollisuuden äänestää Brexitistä. Hänen mukaansa Brexitin peruuntuminen on vielä mahdollista, mutta sen varaan ei voi laskea mitään.
– Toivoisin itse asiassa että briteillä olisi mahdollisuus otta kantaa itse neuvottelutulokseen koska kyllä se viime kesän Brexit-äänestys käytiin ihan pimennossa ja ihmisille luvattiin asioita jotka eivät pidä paikkaansa, eurokansanedustaja Henna Virkkunen (kok.) sanoo.
– Tietysti olisi reilua että ihmisillä olisi se neuvottelujen lopputulos tiedossa, mutta aikataulu on jo äärimmäisen täpärä. Sehän on tietysti ennen kaikkea brittien hallituksesta kiinni, miten he haluavat käsitellä sen asian. Virkkunen toteaa.

