Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ville Valo lupailee uutta HIM-levyä

Julkaistu 31.12.2015 22:46

MTV VIIHDE

Rokkari Ville Valo ei oikein osaa kuvitellakaan muuta tapaa viettää uuttavuotta, kuin Him-yhtyeen perinteisellä uudenvuodenkeikalla Tavastialla

– Yritin mutta se oli ikävää Dr. Oetkerin pizza kädessä yksin kolme vuotta sitten. Sitten oli taas pakko kasata ukkelit kimppaan ja ryhtyä hommiin, Valo kertoi suorassa haastattelussa Kymmenen uutisissa.

Fiilis Tavastian uuden vuoden keikalla on Valon mukaan erityinen.

– Jotenkin alkaa polvet väpättää ja itku alkaa tulla. Siellä on porukkaa jostain Vladivostokista, Brasiliasta ja vaikka mistä. Se on aika älytöntä, että ihmiset jaksaa tulla, mutta tää on hyvä, eksoottinen paikka. Mikäs täällä on ollessa.

Kuluneen vuoden synkät tapahtumat liippasivat Valolle erityisen läheltä Eagles of Death Metal –bändin keikalla tapahtuneen terrori-iskun myötä.

HIM oli samaan aikaan keikalla Japanissa Tokiossa, kun Pariisissa alkoi tapahtua.

– Mehän soitettiin siinä samassa klubissa vuos tai kaksi aikaisemmin. Ja se on tuttu bändi, joten kyllä se koskettaa aika läheltä. Aika hurjia juttuja, mutta ei siinä auta muuta kuin eteenpäin, Valo toteaa.

– Ei voi alkaa alistua pelkotiloihin, ei siitä tulisi mitään. Krapula riittää peloksi.

Himin tulevaisuus on Valolle tällä hetkellä vielä tuntematon.

– Ei harmaata aavistusta ja se tekee siitä todella innostavan ja eksoottisen.

Uudenvuoden keikka onkin Himille viimeinen keikka kahden ja puolen vuoden rundilla. Uutta Him-levyä Valo kuitenkin lupailee, mutta vasta ”jossain vaiheessa”.

– Ideat on niin raakileita ja kilpailu on niin kovaa. 

Lisää aiheesta:

Täysin itsenäinen Atomirotta on suomalaisen musiikin poikkeuksellinen outolintu – ja on yksi asia, jota heidän takahuoneestaan ei löydyBlind Channel villitsi loppuunmyydyn Allas Sea Poolin – näin bändi kuvaili tunnelmiaan backstagella: "Tämä on hirveä apinalauma"Kwan-yhtyeen valot sammuivat yli kymmenen vuotta sitten – julkisuuteen palannut Tidjân Ba väläyttää: "Never say never"Yllätyspäätös: Samu Haber julisti lopettavansa Sunrise Avenue -yhtyeensä: "Tulee olemaan riipaisevaa monella tavalla"Erikoishaastattelu: Legendaarinen Bomfunk MC's tekee paluun – Raymond Ebanks kertoo miksi palaa keikkalavoille: "Näytetään nyt, kun lapseni aina ihmettelee mitä isä tekee"Ville Valo: "Syvä toiveeni on, että HIMin viimeinen sävel kuullaan Tavastian lavalta"
Musiikki

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • Eilen14:24
    Huomenta Suomi

    Arppa paljastaa, kuinka hänestä tuli muusikko kouluja käymättä: "Olen ahminut"

  • Eilen10:28
    Ellen Jokikunnas

    Ellen Jokikunnas nielaisee nykyään ylimääräisen kerran, kun saa vanhemmille tutun viestin

  • 13.9.13:30
    JVG

    Erityisesti JVG:hen törmääminen samoilla esiintymislavoilla häkellyttää yhä artisti Ania

  • 13.9.12:10
    Toni Wirtanen

    Tyttären harrastus muutti Toni Wirtasen perhe-elämän: "Toivon, että lapsemme osaa sitten jossain vaiheessa arvostaa sitä"

  • 13.9.10:30
    Jare Tiihonen

    Jare Tiihonen laukoo suorat sanat westendiläisistä kirjassaan: "Pelkkä ajatus naurattaa ja oksettaa"