Huippukauden Eintracht Frankfurtissa pelannut Lukas Hradecky on erittäin tyytyväinen Bayer Leverkusenin kanssa tekemäänsä viiden vuoden mittaiseen sopimukseen.
Hradecky paljastaa, että ensimmäinen asia, joka saatiin seuran kanssa neuvoteltua, oli sopimuksen pitkä mitta.
– He halusivat pitkän sopimuksen ja me haluttiin pitkä sopimus. En ole enää mikään nuori potentiaalinen pelaaja. Sopimuksen mitta kertoo siitäkin, että ne hankkivat minut sillä tarkoituksella, että tulen siellä pelaamaan, maalivahti kommentoi Huuhkajien ennen A-maaotteluita järjestämässä infossa.
– Tämä on hyvä, normaali jatkumo uralleni. Nyt saan europelejä alle ja pääsen tutustumaan siihen rytmiin. Tykkään enemmän pelata kuin treenata. ”Chämppäri” (Mestarien liiga) olisi ollut hieno bonus, mutta paikka sinne pitääkin nyt hankkia omalla avustuksella.
Seuraava siirto pois Saksasta?
Ennen siirtymistä Saksaan Hradecky pelasi Tanskassa Esbjergin ja Brøndbyn joukkueessa. Hradeckya houkuteltiin nyt myös muihin maihin, mutta maalivahti päätti jäädä pelaamaan Saksaan.
– Nykyinen siirtoni seurasi kahden seuran edustusta Tanskassa. Nyt tuli siirto toiseen saksalaiseen joukkueeseen. Ehkä se seuraava siirto on pois Saksasta, Hradecky spekuloi.
