Huuhkajien ja saksalaisseura Bayer Leverkusenin tähtivahti Lukas Hradecky, 34, kertoo MTV Urheilulle aikovansa jatkaa uraansa vielä useamman vuoden.
Hradeckyn edustama Bayer Leverkusen on aloittanut kautensa upeasti ja joukkue keikkuu tällä hetkellä komeasti Bundesliigan kärjessä. Joukkue on voittanut 16 sarjaottelustaan peräti 13, eikä ole hävinnyt tällä kaudella vielä otteluakaan.
Suomalaisvahdin mukaan syksyn ja alkutalven vahva vire on peruja jo viime kaudelta, kun Xabi Alonso astui Leverkusenin päävalmentajaksi lokakuussa 2022.
– En usko, että se on vain pelkästään tämä kausi. Se, mitä saimme valmentajavaihdoksen myötä jo viime kaudella vähän luotua alkuun, jatkui vain lumipalloefektinä, Hradecky perkaa.
Omalla pelaajaurallaan Mestarien liigan, La Ligan ja Bundesliigan mestaruuksia juhlinut Alonso on tuonut mukanaan menestykseen vaadittavia parannuksia jokapäiväiseen tekemiseen.
– Teemme asioita oikein ja päivittäinen tekeminen on parantunut merkittävästi. Vaatimustaso on korkea. Sitä Alonso korostaa. Isoimpana ominaisuutena on se, miten hän saa pelaajat motivoitumaan ja tekemään parhaansa joka päivä, Hradecky listaa.
– Hän neuvoo aktiivisesti sillä omalla maailmanluokan aurallaan ja on herrasmies, joka sanoo oikeita asioita ja kommunikoi paljon. Välillä itsekin pelaa mukana treeneissä. Vieläkin jalka nousee ihan merkittävästi.


