Hyundain belgialaiskuski Thierry Neuville on ollut monta kertaa lähellä unelmaansa, rallin maailmanmestaruutta. Neuville on kuitenkin jäänyt MM-sarjassa peräti viisi kertaa hopealle.
Neljä hopeapysteistä on tullut peräjälkeen. Rankin pettymys tuli vuonna 2018, kun Neuville ja tuolloin Fordilla ajanut Sebastien Ogier lähtivät kauden päätösralliin Australiaan liki tasapisteissä. Neuville kuitenkin joutui lopulta keskeyttämään hankalan rallin jälkeen päätöspäivänä, ja Ogier varmisti kuudennen perättäisen MM-tittelin viidennellä sijallaan.
– Mestaruuden voittaminen on ollut hankalaa minulle. Pitää kuitenkin muistaa, että olemme monta kertaa olleet todella lähellä. Taistelu on kuitenkin aina ollut tiukkaa. Vuoden 2018 Australian ralli oli kaikista turhauttavin ratkaisu. Olimme oikeassa kurssissa ja Ogierin edellä, mutta sitten kärsimme rengasrikon, Neuville kertaa MTV Urheilulle.
– Toki se on osa rallia, ei sille mitään voi. Silloin olisimme varsinkin voineet kuitenkin sen mestaruuden saavuttaa. Uralleni on paljon mahtunut paljon ala- ja ylämäkiä, Neuville jatkaa.
Koronapandemia sotki tämän kauden rallin MM-sarjassa, kuten kaikessa muussakin urheilussa. Neuvillella on kuitenkin selkeä visio, mitä belgialaisen pitää parantaa, jotta se himoittu mestaruus tulee.
– Minulta on puuttunut monta kertaa suorituskykyä kauden puolivälissä syystä tai toisesta. Esimerkiksi Suomessa meiltä on puuttunut vauhtia monesti. Kauden alut ja loput ovat monesti olleet ihan riittävän hyviä mestaruuteen, mutta olen monesti hävinnyt tittelin kauden keskivaiheilla. Sitä meidän on jatkossa parannettava, Neuville toteaa.
– Tänä vuonna tilanne on tietenkin vähän toisenlainen. Emme edes vielä tiedä, jatkuuko kausi ja mikä on kauden puoliväli. Selvää kuitenkin on, että tulevaisuudessa haluamme saada enemmän pisteitä myös kauden puolivälissä, Neuville jatkaa naureskellen.
