Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: Vihreiden Niinistö jäähyväispuheessaan – "Olemme jo koko maan puolue"

Lehtikuva
Julkaistu 17.06.2017 04:49(Päivitetty 17.06.2017 12:02)

MTV UUTISET

Vihreiden puoluekokous Tampereella on alkanut. Puoluekokouksen avasi väistyvä puheenjohtaja Ville Niinistö, joka sai puoluekokousyleisöltä raikuvat aplodit noustessaan lavalle.

– On myöhäistä sanoa, että meistä pitää tehdä koko maan puolue, koska me olemme sitä jo, totesi Niinistö.

Niinistö korosti jäähyväispuheessaan, että hyvinvointivaltion arvoja on suojeltava. Niinistö vertasi suojelutyötä luonnonsuojeluun, esimerkiksi työhön, mitä merikotkan eteen on tehty.

Niinistö sanoi, että vihreiden on oltava kirkas ääni tasa-arvolle ja edistykselle. Hänen mukaansa arvokkaita asioita on puolustettava uudistamalla yhteiskuntaa kestävästi.

Väistyvä puheenjohtaja moitti pääministeri Juha Sipilän (kesk.) hallitusta lyhytnäköisyydestä.

-Siinä valtion budjetin luvut on asetettu ihmisten hyvinvoinnin ja tulevaisuuteen investoimisen edelle, Niinistö sanoi.

Niinistö otti esiin myös koulutusleikkaukset. Hän toivoo, että vihreät ottaa seuraavissa eduskuntavaaleissa tavoitteeseen koulutuksen rahoituksen nostamisen takaisin nykyhallituksen leikkauksia edeltäneelle tasolle.

"Talouskuri antaa tilaa ääriliikkeille"

Niinistön mukaan Euroopassa on jo nähty, että tiukan talouskurin politiikka on antanut tilaa ääriliikkeiden kasvulle.

-Jos päätökset tuntuvat epäreiluilta ja eriarvostavilta, silloin ihminen ei pysty antamaan parastaan, Niinistö sanoi.

Niinistö kehui vihreitä arvopuolueeksi, joka ajaa koko kansan parasta omaan etuun takertumisen sijasta.

-Monissa puolueissa reagoidaan oikeistopopulismin nousuun sulkeutumalla ja takertumalla kiinni vanhaan valtaan.

Niinistö kiinnitti puheessaan huomiota myös vihreiden kuntavaalimenestykseen. Hän sanoi, että tuloksissa on näkynyt onnistunut ehdokasasettelu.

Ennen Niinistön jäähyväispuhetta puoluekokouksessa näytettiin kiitosvideo, jossa puolueen jäsenet kehuivat vuolaasti kuusi vuotta puoluetta johtanutta Niinistöä. Videon jälkeen puoluekokousyleisö osoitti seisaaltaan suosiotaan väistyvälle puheenjohtajalle.

Niinistö luopuu paikastaan, koska hänellä tulee täyteen puolueen sääntöjen mukainen enimmäisaika puheenjohtajana.  

Puolue julkistaa tänään uuden puheenjohtajansa. Ehdolla ovat Emma Kari, Touko Aalto, Olli-Poika Parviainen, Krista Mikkonen, Maria Ohisalo ja Mika Flöjt.

Vihreät valitsee puheenjohtajansa jäsenäänestyksellä, jonka aikaraja oli tiistaina. Puheenjohtajavalinta on määrä julkaista tänään iltapäivällä.

MTV Uutiset seuraa vihreiden puoluekokousviikonloppua hetki hetkeltä. 

1:59Vihreiden Niinistö jättää puheenjohtajapestin –"Se on varmasti herkkä hetki"

Lisää aiheesta:

"Pitäkää blokkinne" – Kaikkonen: Keskustaa tarvitaan seuraavat 100 vuotta estämään Suomen jakautuminen kyräileviin leireihinSofia Virta on vihreiden uusi puheenjohtajaTurpasaunan saaneiden vihreiden imago on puheenjohtajaehdokkaille liian kapeaOhisalo: Kehitysapu on ase Venäjää ja Kiinaa vastaan"Maapallo on hälytystilassa, leipäjonojen Suomi ei ole hyvinvointivaltio" – näin vihreiden tuore puheenjohtaja Maria Ohisalo puhui puoluekokouksessaVideo: Millaiseksi puheenjohtaja Aalto linjaa vihreiden tulevaisuuden? "Pääministeripuolue tulevalla vuosikymmenellä"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:01
    Nikotiinipussit

    Nikotiinipussien käyttö yleistynyt hälyttävästi Suomen nuorilla, sanoo asiantuntija

  • Eilen20:39
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa – näin hän kommentoi nyt

  • Eilen19:23
    Luonto ja eläimet

    Matin linturetki sai yllättävän käänteen – otti kiinni äärimmäisen harvinaisen jättiläisen

  • Eilen18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • Eilen18:11
    Kuolemantapaukset

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa