Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: Millaiseksi puheenjohtaja Aalto linjaa vihreiden tulevaisuuden? "Pääministeripuolue tulevalla vuosikymmenellä"

 Vihreiden uusi puheenjohtaja Touko Aalto piti nopean tiedotustilaisuuden puoluekokouksessa Tampereella lauantaina 17. kesäkuuta 2017.
Vihreiden uusi puheenjohtaja Touko Aalto piti nopean tiedotustilaisuuden puoluekokouksessa Tampereella lauantaina 17. kesäkuuta 2017.Lehtikuva
Julkaistu 18.06.2017 11:12

MTV UUTISET–STT

Vihreiden uusi puheenjohtaja Touko Aalto pitää tänään linjapuheensa Tampereen puoluekokouksessa. MTV Uutiset näyttää puheen suorana lähetyksenä alkaen kello 12.

Jo aamupäivällä puoluekokouksessa on kuultu presidenttiehdokas Pekka Haaviston puhe ja valittu Lasse Miettinen jatkamaan vihreiden puoluesihteerinä.

Vihreät valitsee tänään myös varapuheenjohtajistonsa ja käsittelee aloitteita.

Aalto kukisti eilen ratkaisevalla äänestyskierroksella kansanedustaja Emma Karin äänin 3 489–2 111. Oheinen kuva havainnollista, miten äänet siirtyivät ehdokkaalta toiselle siirtovaaliäänitavalla toteutetussa äänestyksessä.

Siirtoäänivaalissa ehdokkaat merkitään äänestyslippuun toivotussa järjestyksessä. Jos kukaan ehdokkaista ei saa yli puolta ykkösäänistä, pois putoaa vähiten ääniä saanut ehdokas. Pudonneen ehdokkaan äänestyslippu siirtyy ehdokkaalle, jonka äänestäjä on merkinnyt toiselle sijalle. Kierroksia lasketaan niin kauan, että joku ehdokkaista saa ehdottoman enemmistön eli yli puolet äänistä.

Ohisalo yllätti

Aalto myönsi, että väistyvän puheenjohtajan Ville Niinistön puolue-ennätyksiin nostama kannatus tuo lisäpaineita.

– Uskon, että tulevan vuosikymmenen aikana vihreät on pääministeripuolue, Aalto sanoi valintansa jälkeen.

Ennakkokaavailuihin verrattuna ehkä suurin yllätys puheenjohtajavaalissa oli köyhyystutkija Maria Ohisalon tulos. Hän jäi vain 72 äänen päähän Karista neljännellä äänestyskierroksella, jolla ratkaistiin Aallolle vastaehdokas viimeiselle kierrokselle.

Puheenjohtajaksi olivat ehdolla myös Olli-Poika Parviainen, Krista Mikkonen ja Mika Flöjt.

Ei sukupuoli vaan linja

Vihreät Naiset kampanjoi puheenjohtajakisassa sen puolesta, että puolueen johtoon valittaisiin nainen. Väistyvä puheenjohtaja Ville Niinistö korosti, että vihreät on feministinen puolue. Aallon mukaan tärkeintä ei ole sukupuoli vaan linja, joka on feministinen.

– Vihreät on feministinen puolue, ja olen siitä ylpeä. Minun pitää ymmärtää oma etuoikeuteni tässä yhteiskunnassa. Minä olen valkoihoinen, heteroseksuaalinen, korkeakoulutettu, hyvin toimeentuleva mies, Aalto sanoi.

– Minun on helpompi saada ääneni kuuluviin kuin monen naisen ja pitää ymmärtää, että ongelma on rakenteissa.

Aalto ei halunnut linjata, että löytyvätkö mieluisammat yhteistyöpuolueet vasemmalta vai oikealta. Hänen mukaansa vihreiden on oltava valmis yhteistyöhön kaikkien kanssa. Kysyttäessä yhteistyöstä Jussi Halla-ahon johtamien perussuomalaisten kanssa Aalto sanoi, että sellainen vaatisi perussuomalaisilta arvomuutosta kohti luonnon monimuotoisuuden puolustamista ja inhimillisempää maahanmuuttopolitiikkaa.

Pääministerihaaveita ennen vihreiden on Aallon mukaan vahvistettava linjauksiaan isoimmissa yhteiskunnallisissa kysymyksissä, kuten talous-, elinkeino- ja työllisyyspolitiikassa.

– Meillä on jo hyvät, punnitut kannat ympäristö-, luonnonsuojelu- ja energiapolitiikassa, Aalto arvioi.

​​​​​​​2:16Touko Aalto valittiin vihreiden puheenjohtajaksi

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Sofia Virta on vihreiden uusi puheenjohtajaTurpasaunan saaneiden vihreiden imago on puheenjohtajaehdokkaille liian kapea"Maapallo on hälytystilassa, leipäjonojen Suomi ei ole hyvinvointivaltio" – näin vihreiden tuore puheenjohtaja Maria Ohisalo puhui puoluekokouksessaSDP ja vihreät avasivat vaalikampanjansa ja kehuivat tosiaan: "En muista, että SDP:llä olisi koskaan ollut näin vahvaa ympäristöpainotusta"Touko Aalto on uusi vihreiden puheenjohtaja – voitti äänestyksen selvästiVideo: Vihreiden Niinistö jäähyväispuheessaan – "Olemme jo koko maan puolue"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:39
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa – näin hän kommentoi nyt

  • 19:23
    Luonto ja eläimet

    Matin linturetki sai yllättävän käänteen – otti kiinni äärimmäisen harvinaisen jättiläisen

  • 18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • 18:11
    Kuolemantapaukset

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa

  • 17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"