Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ohisalo: Kehitysapu on ase Venäjää ja Kiinaa vastaan

Ohisalo puolusti kehitysapua tänään pitämässään puheessa vihreiden puoluevaltuuston kokouksessa Helsingissä.
Ohisalo puolusti kehitysapua tänään pitämässään puheessa vihreiden puoluevaltuuston kokouksessa Helsingissä.Lehtikuva
Julkaistu 13.05.2023 11:36(Päivitetty 13.05.2023 13:12)

MTV UUTISET – STT

Vihreiden puheenjohtajan Maria Ohisalon mukaan Suomen käyttämät rahat kehitysyhteistyöhön ovat turvallisuuskysymys. Lännen antamalla kehitysavulla voidaan Ohisalon mukaan estää syntymästä tilannetta, jossa globaalin etelän valtiot liittoutuvat Venäjän ja Kiinan kanssa.

Kehitysavusta leikkaaminen on noussut esiin yhtensä säästökohteena Petteri Orpon (kok.) johtamissa hallitusneuvotteluissa.

Ohisalo puolusti kehitysapua lauantaina puheessaan vihreiden puoluevaltuuston kokouksessa Helsingissä.

– Kehitysyhteistyö ei ole mitään Kankkulan kaivoon heitettyä rahaa, kuten ainakin yksi hallitusneuvotteluissa mukana olevista puolueista näyttää ajattelevan, Ohisalo sanoi.

– Toivon todella, että Säätytalolla ymmärretään kehitysyhteistyön arvo muuna kuin vain euroina. Se on turvallisuuskysymys.

Ohisalo nosti esiin myös Suomen evankelis-luterilaisen kirkon piispojen tuoreen kannanoton, jossa piispat vetoavat kehitysyhteistyön puolesta.

Suomen kehitysyhteistyömenot olivat ulkoministeriön mukaan viime vuonna yhteensä 1,5 miljardia euroa. Viime vuosina menojen osuus on ollut bruttokansantuotteesta puolen prosentin luokkaa.

Hallitusneuvotteluissa mukana olevista puolueista perussuomalaiset ajaa mahdollisimman suuria leikkauksia kehitysyhteistyövaroihin. Sen sijaan RKP ei ole valmis tekemään niihin suuria leikkauksia. RKP haluaisi pikemminkin lisätä niiden tason 0,7 prosenttiin bruttokansantuotteesta.

Hallituksenmuodostaja Orpo sanoi kuluneella viikolla, että kun kaikkia valtion menoja käydään säästömielessä läpi, myös kehitysyhteistyön määrärahoja pitää katsoa sillä silmällä.

– Kyllä sieltäkin pitää voida leikata, Orpo sanoi.

Ohisalon viimeinen puoluevaltuuston kokous puheenjohtajana

Lauantaina alkanut vihreiden puoluevaltuuston kokous kestää viikonlopun yli. Kokouksessa hyväksytään muun muassa vihreiden tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusohjelma.

Kyseessä on vihreiden nykyisen puoluevaltuuston viimeinen kokous. Se on myös toistaiseksi viimeinen puoluevaltuuston kokous, johon Ohisalo osallistuu vihreiden puheenjohtajana.

Puolue valitsee uuden puheenjohtajan ja puoluevaltuuston kesäkuun puoluekokouksessaan. Puheenjohtajaksi ovat jäsenäänestyksessä ehdolla kansanedustajat Saara Hyrkkö ja Sofia Virta.

Puheessaan Ohisalo kehui kumpaakin ehdokasta.

– Molemmilla on loistavat edellytykset nostaa puolue uusiin kannatuslukemiin. Vihreät tulee samaan loistavan johtajan, siitä olen varma, Ohisalo sanoi.

"Katon on oltava korkeammalla ja seinien leveämmällä"

Vaalitappion jälkeen vihreiden paikka on alkavalla kaudella todennäköisesti eduskunnan oppositiossa. Ohisalon mukaan tappiosta ei ole muuta tietä kuin ylös.

– Vaalitappiosta täytyy vain ja ainoastaan nousta. On päästävä tekemään enemmän ja paremmin. Paloa todellakin tarvitaan, Ohisalo sanoi.

– Meillä on paljon asioita, joihin voimme itse vaikuttaa. Vihreiden voima on siinä, että olemme aina olleet liike ja verkosto, joka kokoaa erilaisista elämäntilanteista tulevia ihmisiä yhteen.

Ohisalo näkee, että puolueen on jatkossa oltava vielä avoimempi uusille jäsenille.

– Mielestäni vihreiden katon on tulevaisuudessa oltava entistä korkeammalla ja seinien entistä leveämmällä, Ohisalo kuvaili.

"Suomi on tasa-arvoisempi kuin neljä vuotta sitten"

Ohisalo myös kiitti puoluevaltuuston jäseniä kuluneesta vaalikaudesta. Hänen mukaansa vihreät sai hallituksessa läpi muun muassa keskeisiä tasa-arvoon liittyviä tavoitteitaan.

– Menneellä hallituskaudella uudistettiin perhevapaat, translaki ja aborttilaki. Suomi on mielestäni tasa-arvoisempi maa kuin neljä vuotta sitten, Ohisalo sanoi.

– Silti työtä riittää edelleen. Esimerkiksi vapaaehtoinen ja ei-kaupallinen sijaissynnytys olisi Suomessa laillistettava, jotta kaikkien perheiden lapsihaaveet voisivat toteutua.

Lue myös: Putin nöyrtyy ja Xi määrää – suomalaisdiplomaatti: "Venäjä on Kiinan taskussa"

Lisää aiheesta:

Sofia Virta myöntää epäonnistuneensa Vihreiden puheenjohtajanaKeskusta lupaa lapsilisiin 200 euroa vuodessa lisää – miljardiluokan liikennehankkeet puolue haluaa jäihinVihreiden ohjelmaluonnos: Sunnuntailisät ehkä historiaan, rahaa luonnonsuojeluun ja yli kahden vanhemman salliminen lapselleVihreiden Maria Ohisalo turpeesta MTV:n kuntavaalitentissä: "Ala itsekin jo tietää, että se ei tule pitkään enää säilymään""Maapallo on hälytystilassa, leipäjonojen Suomi ei ole hyvinvointivaltio" – näin vihreiden tuore puheenjohtaja Maria Ohisalo puhui puoluekokouksessaSDP ja vihreät avasivat vaalikampanjansa ja kehuivat tosiaan: "En muista, että SDP:llä olisi koskaan ollut näin vahvaa ympäristöpainotusta"
VenäjäKiinaMaria OhisaloVihreätHallitusneuvottelutUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen14:48
    Vladimir Putin

    Putinin kuvan päälle virtsattiin – Pussy Riotin jäsenille yli 10 vuoden vankeusrangaistukset

  • Eilen10:51
    Romania

    Venäjä kiisti loukanneensa Romanian ilmatilaa droonilla – syytti Ukrainaa "provokaatiosta"

  • Eilen06:17
    Ukrainan sota

    Seksityöläiset kertovat, miten sota näkyy raadollisella tavalla Pietarissa: "Tappamalla hankitut rahat tuhlataan meihin"

  • Eilen06:00
    Ilmatilaloukkaus

    Voivatko venäläisdroonit "eksyä" Suomeenkin? Pekka Toveri: "Jos Venäjää ei rankaista, minkä takia se ei tekisi sitä?"

  • 14.9.22:01
    Romania

    Romania kutsui Venäjän suurlähettilään puhutteluun ilmatilan loukkauksen takia