Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viestintäpäällikkö lähetyksessä: Tämä propaganda ei mennyt läpi Virossa

31:14Tallinnan KGB-museo.
Julkaistu 16.03.2012 12:40(Päivitetty 16.03.2012 12:56)

Viru-hotellin viestintäpäällikkö Peep Ihasalu kertoi Studio55.fi-lähetyksessä, miten virolaisille uskoteltiin, että Suomessa menee surkeasti.

Presidentti Kekkonen sanoi 60-luvulla Tallinnassa pitämässään puheessa, että kanssakäymistä Suomen ja Viron välillä tulisi lisätä.

Pian Kekkosen vierailun jälkeen laivaliikenne vilkastui, ja yhä enemmän suomalaisia sekä muita ulkomaalaisia rupesi matkustamaan Viroon. Länsimaisia vieraita varten tarvittiin laadukas hotelli, ja sitä ryhdyttiin rakentamaan, kun Moskova antoi siunauksensa hankkeelle.

– Suomalaiset otettiin tänne rakentamaan, nimenomaan otettiin eikä pyydetty, koska virallisen tarinan mukaan 60-luvulla oli niin paha työttömyys, että suomalaiset työttömät elivät kurjuudessa ja köyhyydessä, viestintäpäällikkö Peep Ihasalu sanoi.

Kerrottiin, että Suomen kommunistinen puolue kääntyi neuvostohallituksen puoleen pyytäen, että näille ihmisparoille löytyisi työtä. Neuvostohallitus otti ystävällisesti suomalaiset rakennushommiin.

Propaganda ei kuitenkaan mennyt läpi Virossa. Ihmiset tiesivät, missä mennään. He osasivat erottaa virallisen ja epävirallisen totuuden toisistaan. Epävirallisesti kaikki näkivät, että suomalaiset ovat parempia kuin se maailman paras neuvostoliittolainen rakennusmies.

– Hänellä oli materiaalin tuntemusta, taitoa, tietoa ja kokemusta tällaisten rakennusten rakentamisesta. Hän ei varastanut työpaikalta eikä juopotellut työaikana, Ihasalu kuvasi suomalaista työmiestä.

Viru-hotelli syntyi kolmessa vuodessa. Sen sijaan samankokoisen, paikallistyövoimin rakennetun talon valmistumiseen kului kuusi vuotta.

Klikkaa kuvaa ja katso päivän lähetyksestä, miltä Viru-hotelli näytti 70-luvun mainosfilmissä.

Tällaisia olivat KGB:n toimet Viru-hotellissa

Tällä ansalla KGB käräytti henkilökuntaa

Mafiasotia, vakoilua ja ilotyttöjä – Näin raju historia suomalaisille tutulla hotellilla on!

Näin KGB urkki hotellivieraita – Salakuunneltiinko sinuakin?

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa