Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: 100-metrinen aukko imee vettä järvestä USA:ssa – ilmiö nähty viimeksi 11 vuotta sitten

Glory hole on halkaisijaltaan 22-metrinen, ja aukko on 100 metriä syvä. Aukko nielee 1,3 miljoonaa litraa vettä sekunnissa.
Glory hole on halkaisijaltaan 22-metrinen, ja aukko on 100 metriä syvä. Aukko nielee 1,3 miljoonaa litraa vettä sekunnissa.
Julkaistu 24.02.2017 20:44

MTV UUTISET

Vesi katoaa valtavan nopeasti järven keskellä ammottavaan aukkoon Kaliforniassa. Vaikuttava vesi-ilmiö nähtiin edellisen kerran vuosikymmen sitten, ja paikalliset ovat kerääntyneet alueelle ottamaan kuvia Glory holeksi kutsumastaan rakennelmasta. 

Näyttävä aukko Kaliforniassa keskellä Berryessa-järveä on muuttunut nähtävyydeksi ja saanut viime päivinä myös kansainvälistä huomiota.

Paikallisten leikkimielisesti Glory holeksi kutsuma aukko on rakennelma, jota pitkin vesi pääsee valumaan padotulta järveltä matalammalle alueelle, jos veden pinta nousee liian korkeaksi järvessä.

Pinta ei ole ollut 11 vuoteen niin korkealla, että aukko olisi ollut käytössä. Muutenkin vedenpinta on yltänyt aukon korkeudelle vain 26 kertaa sen 58-vuotisen historian aikana.

Aukko on halkaisijaltaan 22 metriä, ja se on 100 metriä syvä. Aukko nielee vettä 1,3 miljoonaa litraa sekunnissa. 

Alueella turva-aitoja

Padon toimintaa valvovan Solano Irrigation Districtin johtaja Kevin King kertoi The New York Timesille, että kymmenet dronet ovat lennelleet aukon yläpuolella kuvaamassa sitä ja paikalliset ovat kerääntyneet alueelle ottamaan kuvia.

Kingillä oli myös helpottavia uutisia: vaikka aukko on uhkaavan näköinen, se ei imaise jokaista järveen tipahtanutta vaikutuspiiriinsä ja suihinsa.

– Sitä pitkin kulkee paljon vettä, mutta virtaus sen ympärillä ei ole voimakas, King kertoi lehdelle.

Tästä huolimatta aukko on vaarallinen ja järvi on reunustettu turvakaitein.

Sateinen talvi nostaa pintaa

Kalifornian padot olivat otsikoissa viime viikolla, kun Pohjois-Kaliforniassa annettiin evakuointimääräys lähes 190 000 ihmiselle Orovillen padon turva-aukkojen vaurioiden vuoksi.

glory-hole-from-aboveTältä aukko näyttää, kun järven pinta on sitä matalampana.Peter Kilkus

Ongelma johtui poikkeuksellisen sateisesta talvesta, johon liittyy myös Berryessa-järven pinnan nousu. Barryessan alueella tulvista ei ole vielä huolta ja järven pinta on ollut vielä paljon korkeammallakin.

Vuonna 1983 järven pinta nousi jopa yli 20 metriä aukon suuta korkeammalle, kun nyt pinta on noin 10 metriä aukon suun yläpuolella. 

Aukko toimii, kun järven pinta nousee 134 metriä merenpinnan yläpuolelle.

Lisää aiheesta:

Presidentit saapuvat pian Alaskaan – samalla osavaltiossa kärsitään luonnonkatastrofistaSykloni loi Australian aavikolle sisämeren, jollaista ei olla nähty 50 vuoteenVenetsian tulvat ovat jo nähtävyys – "Ilmastonmuutoksen kieltäjät sanovat, että se on normaalia"Täällä ilmasto lämpenee kaikkein nopeimmin: Kun seinä pullistui ja talon portaikko käyristyi, ikiroudan päälle rakennetun maailman pohjoisimman kaupungin asukkaat tajusivat olevansa vaarassaVideo: Kaliforniassa evakuointikäsky lähes 190 000:lle – vaurioitunut pato uhkaa pettääKuvat: Uskaltaisitko kokeilla? Maailman pisin lasisilta kulkee huimaavassa 300 metrin korkeudessa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 10:26
    Ukrainan sota

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • 10:17
    Ukrainan sota

    Stubb väläyttää: Putin ja Zelenskyi voisivat tavata Etelä-Afrikassa

  • 10:11
    Yhdysvallat

    New Yorkin poliitikkokomeetta ottaisi suomalaiskeksinnön käyttöön: "Tarvitsemme ne!"

  • 09:34
    Avaruus

    Intia lähetti massiivisen satelliitin kiertoradalle – katso komea laukaisu

  • 08:30
    Afganistan

    Ainakin 20 kuollut ja 320 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys