Kaupunki, jonka kupeessa sijaitsee niin sanottu Tuomiopäivän holvi, lämpenee nopeammin kuin mikään muu paikka maailmassa. Tapauksesta uutisoi CNN.
Norjan Huippuvuorten isoin taajama ja ainoa kaupunki Longyearbyen on rakennettu ikiroudan päälle. Vuosien ajan ikirouta tarjosi rakennuksille lujan perustan, mutta nyt se on alkanut sulaa.
Lue myös: Mikä on pahaenteiseltä kuulostava "Tuomiopäivän holvi"? Syvälle ikiroutaan rakennettu pankki on ihmiskunnan toivo todellisen katastrofin sattuessa – ja nyt se on vaarassa
Vuonna 2014 paikallinen asukas Mark Sabbatini huomasi halkeamia kerrostaloasuntonsa seinissä. Mystinen pullistuma ilmestyi hänen huoneeseensa ja talon yhteinen portaikko käyristyi. Sabbatini kertoo talon vahingoittuneen, koska se oli alkanut upota pehmenevään maaperään.
– Ikkunat ja ovet eivät sulkeutuneet kunnolla, Sabbatini kuvailee.
Lumivyöryt ovat alueella entistä todennäköisempiä
Sulava ikirouta vaarantaa myös muut Longyearbyenin asunnot. Useat niistä on rakennettu puupylväiden varaan. Pylväät kastuvat ja alkavat mädäntyä muuttuneissa olosuhteissa. Näin taloista tulee epävakaita.