Venäjän vankiloista vastaavan viranomaisen FSIN:n mukaan sen täytyy pidättää maan opposition johtohahmo Aleksei Navalnyi, kun hän palaa Venäjälle ensi sunnuntaina. FSIN viittaa julkaisemassaan lausunnossa oikeusistuimen päätökseen, jonka myötä Navalnyin vuonna 2014 saama ehdollinen vankeusrangaistus on muutettu ehdottomaksi rangaistukseksi.
Navalnyin ehdollinen tosin ehti jo loppua vuodenvaihteessa.
FSIN:n kerrottiin tiistaina vedonneen oikeusistuimeen, jotta se peruisi Navalnyin ehdollisen vankeustuomion ja passittaisi hänet vankilaan. Se perusteli vaatimustaan sillä, että Navalnyi laiminlöi ilmoittautumisen viranomaisille kuusi kertaa viime vuoden aikana.Navalnyi on sanonut Venäjän hallinnon tekevän kaikkensa, jotta hän ei palaisi Venäjälle.
Tutkija: Navalnyi riskeeraa henkensä
Palatessaan Venäjälle Navalnyi riskeeraa henkensä, arvioi Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Jussi Lassila.
Navalnyi ilmoitti keskiviikkona palaavansa Venäjälle Saksasta, missä hän on ollut hoidettavana elokuisen myrkytysyrityksen jälkeen.
Lassilan mukaan Navalnyin paluu Venäjälle asettaa presidentti Vladimir Putinin hallinnon puun ja kuoren väliin, sillä elokuisen myrkytysyrityksen jälkeen Navalnyi on ulkomailla entistäkin laajemmin tunnettu hahmo, jonka kohtaloa kansainväliset tiedotusvälineet seuraavat tarkasti.
Lassilan mukaan Putinin hallinto ei voi antaa pelitilaa taitavalle, kansainvälisiä kannuksia hankkineelle oppositiopoliitikolle.Valtaeliitin korruptiota paljastanut Navalnyi on Lassilan mukaan riski Putinin hallinnolle, ja riski korostuu erityisesti tänä vuonna, kun Venäjällä järjestetään duuman vaalit.