Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäläisnainen koki "Russia is a terrorist state" -banderollin vihapuheeksi – poliisin mukaan banderolli poistettiin väärinkäsityksen takia

Mielenilmaus Ukrainan puolesta Rauman torilla maaliskuussa. Kuvituskuva.
Mielenilmaus Ukrainan puolesta Rauman torilla maaliskuussa. Kuvituskuva.Elmeri Elo / All Over Press
Julkaistu 24.10.2022 17:21

MTV UUTISET – STT

Lauantaina ukrainalaisten Kuopiossa järjestämässä mielenosoituksessa tapahtui poliisin mukaan "valitettava väärinymmärrys", kun ukrainalaisten banderolli poistettiin. Asiasta uutisoi aiemmin Yle.

Poliisi kertoo venäläisen naisen kertoneen poliisipartiolle, että hän koki mielenosoittajien "Russia is a terrorist state" -banderollin vihapuheeksi. Suomeksi teksti tarkoittaa, että Venäjä on terroristivaltio.

Ilmoituksen perusteella poliisi lähestyi mielenosoittajia, ja tulkkina osapuolten välillä toimi ilmoituksen tehnyt venäläisnainen. Poliisin mukaan mielenosoituksen järjestäjä poisti banderollin keskustelun seurauksena.

– Tässä on käynyt valitettava väärinymmärrys, kun käännösvirheen takia järjestäjä tulkitsi, että poliisi olisi sen määrännyt poistettavaksi, sanoo STT:lle ylikomisario Hans Vuoti Itä-Suomen poliisilaitokselta.

Poliisin mukaan venäläisnainen tulkkasi poliisin sanoman väärin. Vuoti ei osaa sanoa, mitä nainen tarkalleen sanoi järjestäjälle poliisin sanoneen.

– En tiedä, miten hän on tämän asian järjestäjälle kertonut.

"Ei ole velvoitettu"

Vuotin mukaan poliisi ei tilanteessa määrännyt banderollia poistettavaksi. Sen sijaan järjestäjältä tiedusteltiin banderollin "mahdollista poistamista, ellei se ole mielenilmaukselle välttämätön".

– Ei ole velvoitettu, että hänen täytyy se poistaa, vaan jos hän katsoo sen aiheelliseksi, eli jos se on hänenkin mielestään loukkaava.

Vuoti sanoo, että poliisipartio ei ollut tulkinnut, että banderolli olisi ollut loukkaava tai epäasiallinen. Asiaan puututtiin pelkästään venäläisnaisen ilmoituksen perusteella.

– Se pohjautui siihen, kun tämä venäläisnainen lähestyi ja piti sitä vihapuheena. Sen takia poliisi on reagoinut tähän.

Onko tavanomaista, että yhden henkilön kokemuksen perusteella poliisi lähestyy mielenosoituksen järjestäjää ja tiedustelee banderollin mahdollista poistamista?

– Poliisin tehtävänä on turvata, että mielenilmauksessa säilyy rauha ja siksi on tässäkin keskusteltu järjestäjän kanssa, miten hän itse kokee banderollissaan olevan tekstin.

Lisää aiheesta:

Viittä Elokapinan mielenosoittajaa epäillään rikoksistaLoukkasiko kuvan polttaminen Helsingissä todella Erdoganin kunniaa? – Poliisi: "Voi olla, että raja on ylitetty"Antti kuvasi Elokapinan mielenilmausta – poliisi syytteli niskoittelusta ja uhkasi sakoilla eikä vain kerran: "Tämä on minulle mysteeri"Poliisia provosoitiin voimankäyttöön eilisessä mielenosoituksessa: "Käykää nyt päälle" – miksi koronarajoituksia rikkonut protesti sai jatkua? Elokapinan ja poliisijärjestön edustajat puivat poliisin paprikasumutteen käyttöä – "Kolmen kierroksen jälkeen poliisit kysyivät, että sumutetaanko vielä lisää"Mielenosoittajat aikovat tehdä rikosilmoituksia poliisin kaasusumutteen käytöstä – poliisi varoitti etukäteen, että sumute voi sattua
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaKuopioUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen19:53
    Kreikka

    Venäjä sanoo vallanneensa kaksi kylää Ukrainassa: Kreikasta apua yhteen ongelmaan?

  • Eilen17:37
    Ukraina

    Stubb kehuu Trumpia Lukoil-pakotteista: "Erinomaista työtä"

  • Eilen16:50
    Pohjois-Korea

    Ukraina: Pohjois-Korealta loppumassa Venäjälle lähetettävät paukut

  • Eilen16:27
    Tshernobyl

    Valeri kuoli Tshernobylin raunioihin – nyt Venäjä tappoi "helvetin läpi käyneen" lesken

  • Eilen10:20
    Venäjä

    Kommentti: Zelenskyi likasi itsensä ja se onneksi pilaa kuvamme Ukrainasta