Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjän vallan jakava Suwalkin käytävä on Nato-Euroopan puolustuksen heikko kohta – Alle 100 kilometrin pätkän menetys motittaisi Baltian

2:59CNN vieraili Liettuan ja Venäjän rajallaKatso CNN:n raportti Liettuan ja Venäjän rajalta.
Julkaistu 30.06.2022 14:49
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Suwalkin käytävä on alle 100 kilometriä pitkä pätkä Eurooppaa, johon mahtuu keskimääräistä selvästi enemmän sotilaallisia ja poliittisia jännitteitä.

Käytävän maaperä on osa sekä Natoa että Euroopan unionia, mutta siinä samalla se on lyhin maareitti Venäjän kämmenellä olevan Valko-Venäjän ja Venäjään kuuluvan Kaliningradin välillä.

Puolan ja Liettuan rajalla kiemurtelevaa Suwalkin käytävää pidetään Nato-Euroopan arkana paikkana, kirjoittaa CNN.

Laajalti uskotaan, että jos Euroopassa syttyisi suursota, pyrkisi Venäjä valloittamaan mahdollisimman nopeasti Suwalkin käytävän.

Jos Venäjä onnistuisi työntämään joukkonsa sen läpi, katkeaisi Viron, Latvian ja Liettuan maayhteys muuhun Nato-Eurooppaan.

Ennen Madridin huippukokousta Nato ilmoitti lisäävänsä Itä-Euroopassa olevien sotilaiden määrää. Liettuan varapuolustusministeri Margiris Abukevicius sanoo Suwalkin käytävän roolin olevan nyt selvästi aiempaa näkyvämpi.

– Nykyisessä tilanteessa me ymmärrämme haavoittuvuutemme paljon selvemmin, hän totesi CNN:lle.

– Uskon, että Nato ymmärtää sen ja tekee ratkaisuja, Abukevicius jatkoi.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Suwalkin käytävä.Suwalkin käytävä on lyhin maareitti Valko-Venäjältä Kaliningradiin.

Lue myös: Venäjä ja Ukraina: Venäläisjoukot ovat vetäytyneet Käärmesaarelta

Venäjä saisi vallata Baltian maat

Viikko takaperin Viron pääministeri Kaja Kallas kritisoi puolustusliitto Naton nykyistä suunnitelmaa Baltian maiden puolustamiseksi Venäjän hyökkäyksen varalta.

Financial Timesin haastattelussa Kallas sanoi, että Naton sotasuunnitelmassa Venäjä saisi vallata Baltian maat. Noin puolen vuoden kuluttua Nato vapauttaisi maat osana vastahyökkäystä.

Naton virkamies kommentoi FT:lle, että puolustusliitolla on suunnitelma kaikkien liittolaisten puolustamiseksi.

– Emme koskaan kerro operatiivisia yksityiskohtia. Teemme nykyistä enemmän varmistaaksemme, että voimme puolustaa jokaista tuumaa liittolaisten alueesta, kaikkina aikoina ja kaikkia uhkia vastaan, virkamies sanoi FT:lle viikko sitten julkaistussa jutussa.

Nato ilmoitti tällä viikolla liki kahdeksankertaistavansa nopean toiminnan joukkojensa määrän 40 000:sta 300 000:een.

Lue myös: Putin kiistää Venäjän olleen Ukrainan Krementshukin ostoskeskusiskun takana – "Kukaan meidän keskuudestamme ei ammu noin vain, umpimähkäisesti"

"Kuinka Venäjään voisi luottaa?"

Liettuassa puolestaan ei ole unohdettu Neuvostoliiton valtakautta. Yli 12 000 liettualaista on liittynyt vapaaehtoisesti miliisiin, joka kulkee nimellä Kiväärimiehet.

Vapaaehtoisten määrä on kasvanut vauhdilla sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.

Lue myös: Presidentti Niinistö: Venäjä koetaan uhkana, koska se käyttäytyy uhkaavasti

Siinä missä sodan alussa uusia vapaaehtoisia oli 10–12 per kuukausi, niin tällä hetkellä Kiväärimiehet vetävät kuukausittain puoleensa yli 100 uutta jäsentä.

Yksi vapaaehtoisista on 59-vuotias Vytas Grudzinskas.

– Kuinka Venäjään voisi luottaa? Totta kai pelkään. Kuinka olisi mahdollista olla pelkäämättä? Perheeni on täällä. Rakensin tämän talon omilla käsilläni, Grudzinskas totesi CNN:lle.

Lue myös: Risto E. J. Penttilä: Turkkia täytyy yhä pitää silmällä, sillä jäsenyyttä ei ole ratifioitu – ”Natossa olo ei ole auvoista yhdessäoloa”

Lisää aiheesta:

Voisiko Venäjä hyökätä Ukrainan jälkeen Nato-maahan? Jarmo Lindberg: "Iso päänsärky"Pekka Toveri kertoo, miksi Iranin isku on Putinin iloTämä on Naton Akilleen kantapää, johon Wagner voi hyökätä – asiantuntija: Onnistuessaan se olisi "sodanjulistus"Venäjä syyttää Ukrainaa lennokki-iskuista, Pietarin ilmatila suljettiin – MTV seurasi sotaaViron pääministeri Kallas FT:lle: Naton nykyisellä puolustussuunnitelmalla Viro pyyhkäistäisiin sodassa kartaltaPutin: Venäjällä oikeus puolustaa turvallisuuttaan – amerikkalaisjoukkojen lähettäminen Ukrainaan epätodennäköistä
VenäjäLiettuaPuolaViroLatviaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 13:33
    Ydinaseet

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä

  • 13:00
    Pikaluistelu

    Kohupäätös: Venäläisiä mukaan olympialaisiin

  • 10:33
    Ukrainan sota

    Putinin Trump-muistio vuodettiin – tutkija: "Uhkapeliä"

  • 09:44
    Pöllöraati

    Teboilin pelastus Venäjä-sumutus? "Sama mies Suomessa aina, kun pitää pelastaa jotain Putinille hyödyllistä"

  • 09:19
    Ukrainan sota

    Reuters: Venäjä hyökännyt Ukrainaan kohutuilla 9M729-risteilyohjuksilla