Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä varoittaa Yhdysvaltojen ylittävän "punaisen viivan", jos se toimittaa pitkän kantaman ohjuksia Ukrainalle

4:34Ukrainalaistoimittaja Illia Ponomarenko vieraili Venäjältä vapautetuilla alueilla – näin hän näkee sodan muuttuneenUkrainalaistoimittaja Illia Ponomarenko vieraili Venäjältä vapautetuilla alueilla – näin hän näkee sodan muuttuneen
Julkaistu 15.09.2022 19:14
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Venäjän ulkoministeriö sanoi torstaina, että Yhdysvallat ylittäisi "punaisen viivan" ja siitä tulisi konfliktin osapuoli, jos se toimittaa Ukrainalle pitkän kantaman ohjuksia.

Venäjän ulkoministeriön tiedotustilaisuudessa tiedottaja Maria Zakharova lisäsi, että ”Venäjällä on oikeus puolustaa omaa maaperäänsä”, uutistoimisto Reuters kertoo.

Yhdysvallat on avoimesti kertonut toimittaneensa Ukrainalle GMLRS-täsmäraketteja, jotka voidaan ampua HIMARS-raketinheittimillä pisimmillään 80 kilometrin päähän. 

– Jos Yhdysvallat päättää toimittaa pidemmän kantaman ohjuksia Kiovalle, se ylittää punaisen viivan ja siitä tulee konfliktin osapuoli, Zakharova sanoi.

CNN: Washington ei toistaiseksi lähetä pitkän kantaman ohjuksia

Pitkän kantaman ohjuksilla Venäjä viitannee ohjuksiin, joilla Ukraina pystyisi ampumaan Venäjän puolelle. Yhdysvaltojen mukaan Ukraina on luvannut, ettei käytä yhdysvaltalaisohjuksia iskuihin Venäjän maaperälle.

HIMARS-raketinheittimillä olisi mahdollista ampua myös ATACMS-tykistöohjuksia, joiden kantama on jopa 300 kilometriä.

CNN:n lähteiden mukaan Washington ei todennäköisesti aio toimittaa ATACMS-ohjuksia ainakaan toistaiseksi. CNN perustaa tiedon omiin hallinnon sisäisiin lähteisiinsä.

CNN:n mukaan Washington pelkää, että pitkän kantaman ohjusten toimittaminen kärjistäisi tilannetta.

Lisäksi Washingtonissa katsotaan, että Ukrainan viimeaikaiset onnistumiset vastahyökkäyksessä osoittavat nykyisten aseavustusten olleen tehokkaita ja toimivia, eikä tarvetta ATACMS-ohjuksille ole tällä hetkellä.

Lue myös: Väite: Ukrainaan viety suomalaisia "Paseja"

Ukraina pakotti Venäjän muuttamaan koko sotansa tavoitteita – "Nyt alkoi kolmas vaihe"

Lisää aiheesta:

Ukraina saa lähipäivinä luvan hyökätä ATACMS-ohjuksilla Venäjälle, sanoo merkittävä yhdysvaltalaispoliitikkoUkraina paljasti, mihin se haluaa hyökätä ATACMS-ohjuksilla VenäjälläMedia: USA lähettää Ukrainalle ensimmäiset pitkän kantaman ATACMS-ohjuksetABC: Ukraina on saamassa himoittuja ATACMS-ohjuksia – tämän takia ase on sotilaallisesti merkittäväKreml ärähti kuultuaan Ukrainan uusista ohjuksista – näihin kriittisiin kohteisiin Ukraina pystyy pian iskemäänBritannia lähettää pitkän kantaman ohjuksia Ukrainaan
VenäjäUkrainaYhdysvallatAseetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 22:07
    Rauhantunnustelut

    Ukrainan rauha kaukana: "Voi olla että sotilaallista ratkaisua tarvitaan – mitkä turvatakuut Venäjä hyväksyisi?"

  • 17:08
    EU

    Komissaarilta varoitus: Venäjä voi olla valmis hyökkäämään Eurooppaan lähivuosina

  • 15:53
    Petteri Orpo

    Orpo: Venäjä ei halua rauhaa – Suomi on uhan etulinjassa

  • 15:08
    Ukrainan sota

    Venäjä kertoo ottaneensa uuden kaupungin haltuun

  • 14:20
    Vladimir Putin

    Tutkijalta tyrmäys Berliinin Ukraina-keskustelujen annille – "Putinille tämä on kaikki tai ei mitään"