Käräjäoikeus antoi vuosien rangaistuksen Oulun Puolivälinkankaan vesitornilla tapahtuneesta tapon yrityksestä. Ampuja, vuonna 1994 syntynyt Tommi Tapani Sotkasiira määrättiin myös maksamaan uhrille huomattavat korvaukset.
Tapauksessa Sotkasiira ampui toista miestä huumekaupan yhteydessä viime toukokuun alussa. Uhri oli aiemmin tappanut ampujan veljen.
Meni ostamaan pillereitä, joutuikin luotisateeseen
Kumpikin osapuoli kertoi sopineensa rauhoittavien lääkkeiden kaupat ennalta tuntemattoman henkilön kanssa salatun Tor-verkon Sipulikanava-nimisellä kauppapaikalla. Uhri kuitenkin epäili ampujan suunnitelleen teon ennalta, kostona veljensä taposta, vaikka piti myös jonkinlaista yhteensattumaa mahdollisena.
Lue myös: Miestä ammuttiin keskellä päivää julkisella paikalla Oulussa – poliisi epäilee motiiviksi kostoa: Uhri puukotti ampujan veljen vuosia sitten
Uhrin mukaan tekijä oli alkanut tulittaa revolverilla välittömästi hänen saavuttuaan. Tekijän mukaan hän oli reagoinut teräaseen kanssa lähestyvään uhriin.
Uhriin osui 4 luotia ammutusta viidestä, ja ne lävistivät hänen sisäelimiään ja reitensä. Oikeuden mukaan uhrin kuolema oli todennäköisempää kuin henkiin jääminen.
Ei näyttöä suunnitelmallisuudesta
Oikeus katsoi, ettei sille ollut esitetty uskottavaa selvitystä siitä, että ampuja olisi tiennyt uhrin käyttämän nimimerkin.
– Näin ollen käräjäoikeus on katsonut selvitetyksi, ettei osapuolilla ole ollut tietoa kaupantekoon mennessä toisen osapuolen henkilöllisyydestä.
Oikeus ei pitänyt kuitenkaan mahdottomana, että ampujan suhde uhriin oli vaikuttimena väkivallan käytössä, vaikka sitä ei olisi vakaasti suunniteltukaan.



