Tammikuu on tilastojen valossa vuoden masentavin kuukausi. Tämän lisäksi se on myös kuukausi, jolloin ihmiset pettävät tutkitusti eniten.
Näin vuoden alussa moni meistä huomaa kaipaavansa piristystä elämäänsä. Yleisin päivä uuden ja jännittävän etsimiselle on selvityksen mukaan tammikuun toinen maanantai.
Avioliiton ulkopuolisiin suhteisiin keskittyvän Gleeden-deittisivuston raportin mukaan tammikuun 9. päivä on sivuston vuoden vilkkain päivä. Tänä kyseisenä päivänä uusien käyttäjien määrä kasvaa peräti 320 prosentilla keskimääräiseen päivään verrattuna. Voidaankin siis sanoa, että tänään on päivä, jolloin ihmiset suunnittelevat pettämistä keskimääräistä enemmän.
"Ihmiset haluavat pitää hauskaa"
Deitti-sivuston käyttäjien aktiivisuus kasvaa huomattavasti juuri uudenvuoden jälkeen, ja aktiivisuus säilyy tasaisena koko tammikuun ajan. Tuloksiin päästiin haastattelemalla 3,3 miljoonan sivuston käyttäjän joukosta 13 000 henkilöä. Yli 70 prosenttia vastaajista uskoi oman aktiivisuutensa sivustolla kasvavan vuoden alusta. Yleisin syy tähän ilmiöön oli halu tuntea vapautta perheen parissa vietetyn loman jälkeen.

