Suomen olympiakomitean puheenjohtaja ja entinen pormestari Jan Vapaavuori on tyytymätön hallituksen koronapäätöksiin lasten ja nuorten kohdalla.
Hallitus on pyrkinyt siihen, että lapset ja nuoret saisivat elää mahdollisimman normaalia elämää. Tuoreella päätöksellä on todettu, ettei lasten harrastusten rajoituksia enää jatketa tammikuun lopun jälkeen.
Vapaavuori oli itse pormestarina kun pandemia alkoi. Tuolloin lapset sahasivat edestakaisin lähiopetuksen ja etäopetuksen välillä. Myös harrastustoimintaa rajoitettiin voimakkaasti.
Vapaavuorella on painava vastaus siihen, miten hyvin hallitus on onnistunut tavoitteessaan lasten ja nuorten elämän normalisoimiseksi.
– Huonosti. Huonosti tai todella huonosti, vähän vaihtelevasti, Vapaavuori puuskahtaa.
Hän huomauttaa, että myös harrastustoiminnassa ymmärretään se, että jos koronatilanne on todella paha, niin silloin luonnollisesti laitetaan kaikki kiinni. Mutta nyt yhteiskuntaa ei kuitenkaan olla suljettu kokonaan. Tämä on ristiriitaista.
– Yhteiskunnassa on kuitenkin yhtenäinen näkemys siitä, että viimeisenä ryhdytään rajoittamaan lasten ja nuorten toimintaa. Silti tähän on menty.