Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jopa alakoululaisia keskeyttänyt koulunkäynnin – kouluille halutaan nyt koronan exit-suunnitelma: "Jokaisesta nuoresta on saatava koppi"

8:17Koulunkäynnin keskeytyksiä korona-aikana jopa alakouluissaKatso yllä oleva video: Jopa alakoululaisia on keskeyttänyt koulunkäynnin korona-aikana – näin asiasta keskustelivat Suomen Rehtorit ry:n puheenjohtaja Antti Ikonen sekä Nöykkiön koulun Rehtori Sari Hakola.
Julkaistu 06.04.2021 09:07
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Suomen Rehtorit ry:n puheenjohtaja Antti Ikonen perää kouluille exit-suunnitelmaa koronaepidemian jälkeiseen aikaan.

MTV:n Uutisaamussa haastattelussa ollut Ikonen toteaa, että nyt olisi tärkeää varmistaa tiettyjä asioita, vaikka tarkkoja päivämääriä "normaaliin" paluuseen onkin vaikea antaa.

– Paljon puhuttua exit-suunnitelmaa tarvitaan myös koulujen ja opetuksen suhteen, että miten tästä tallataan eteenpäin, kun tilanne alkaa parantua.

– Koulujen näkökulmasta exit tarkoittaisi sitä, että onhan meillä käsipareja ja opettajia antamassa opetusta ja ottamassa niitä oppilaita takaisin koulunkäynnin tilaan, jotka ovat korona-aikana syystä tai toisesta ajautuneet pois kouluopetuksen ja normaalin koulunkäynnin päivärytmin tilasta.

Lue myös: MTV Uutisten rehtorikyselyssä huolestuttavia tuloksia: Jopa alakoulussa on nyt koulunkäynnin keskeytyksiä – "Meillä on ongelma"

MTV Uutisten ja Suomen Rehtorit ry:n viime viikolla julkaistun kyselyn mukaan jopa alakouluikäisiä oppilaita on keskeyttänyt koulunkäynnin ja oppimisvajetta esiintyy kaikkialla Suomen kouluissa.

Noin neljä viidestä rehtorista arvioi, että oppilaiden tai opiskelijoiden keskuudessa on lukuvuoden aikana syntynyt oppimisvajetta etäopetuksen ja muiden erityisjärjestelyjen takia.

Yhteensä noin neljännes rehtoreista kertoi koulussaan olevan oppilaita tai opiskelijoita, joiden koulunkäynti on keskeytynyt etäopetuskaudella tämän lukuvuoden aikana.

Suomen Rehtorit ry:n puheenjohtaja Antti Ikonen pitää lukuja pysäyttävinä.

– Kaikkein havahduttavin tieto oli, että meillä alkaa löytyä jopa alakoulusta alkaen oppilaita, joiden koulunkäynti on keskeytynyt koronapandemian aikana. Kyllä se minut pysäytti, Ikonen kommentoi Uutisaamussa.

Hän kuvailee, että aiemmin koulupudokkaiden määrän on voinut laskea lähes yhden käden sormilla.

– Nyt alkaa tuntua, että yhden käden sormet tarvitaan lähes joka koulussa. Tämä pitää perata, mikä siellä taustalla on. Kyllä jokaisesta nuoresta on saatava nyt koppi ja saatava hänet takaisin koulunkäynnin tilaan.

Ikonen kertoo, että etäopetus on kuormittanut myös opettajia, mutta tilanne on nyt parempi kuin vuosi sitten, jolloin kuormitus oli Ikosen mukaan "aivan tapissaan".

Lisää aiheesta:

Koulupoissaolot räjähtivät käsiin – "Jopa 100 000 lapsella ja nuorella Suomessa ahdistukseen liittyvää oireilua"MTV:n kysely: Lukuisat oppilaat eivät ole palanneet kouluun etäopetuksen jälkeen – "Hirveän surullista, että koronan aikana näitä palveluita heikennettiin kouluissa"MTV Uutisten rehtorikyselyssä huolestuttavia tuloksia: Jopa alakoulussa on nyt koulunkäynnin keskeytyksiä – "Meillä on ongelma"Rehtori pitää yläkoulujen etäopetusta oikeana ratkaisuna: "Koronajäljitys on niin kuormittunut" – oppilaille edessä on kuitenkin rankka jaksoYli puolet rehtoreista kertoo olevansa valmiita siirtymään etäopetukseen – korona luo taas synkän pilven koulujen ylle: "Epävarmuuden sietokyky on aikamoisella koetuksella"Rehtorit kriittisiä koulujen avaamiseen: "Käytettävissä oleva aika on kovin lyhyt"
KouluKoulutusNuoretLapsetUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • 10:12
    Linnan juhlat

    Opettaja-Annen piti korjata tänään kokeita, mutta saikin kutsun Linnaan: "Miten minä nyt selviän näistä"

  • Eilen18:38
    Rauma

    Erikoinen vahingonteko koululla Raumalla – jatkumoa yli viikon jatkuneelle tapahtumasarjalle?

  • to18:36
    Väkivalta

    Wilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"

  • to17:00
    Tampere

    Tampere irtisanoo yli 70 ja lakkauttaa kahden lukion rehtorien virat

  • to15:54
    Vihti

    Vihdin yhteiskoulun oppilaat MTV Uutisille: Näin väkivaltatilanteeseen reagoitiin