Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottas tunnustaa karun faktan suhteessa Lewis Hamiltoniin – huomauttaa myös uudesta vahvuudestaan: "Turha jossitella tai alkaa murehtia"

xpbimages.com
Julkaistu 31.10.2020 07:11
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Valtteri Bottas myöntää, ettei tallikaveri Lewis Hamiltonin 77 MM-pisteen karkumatkaan voi mitenkään olla tyytyväinen, mutta samalla hän luottaa yhä tiukasti onnensa kääntyvän.

MAINOS

Koko F1-kausi C Moressa!

Emilia-Romagnan GP Imolan radalla suorana 31.10.-1.11.
La: harjoitukset klo 10.55, aika-ajot klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 14.00
Su: Emilia-Romagnan GP klo 14.05, ennakkotunnelmat klo 13.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

LUE MYÖS: Valtteri Bottaksen Mercedes juhlii lähes varmasti maailmanmestaruutta Imolassa – komea F1-ennätys lähellä

Bottas on kokenut F1-kauden aikana paljon epäonnea menetettyään kahdesti koko tarjolla olleen pistepottinsa Mercedekselle harvinaisten teknisten vikojen takia. Hamilton ajoi molemmilla kerroilla voittoon.

Vaikka kausi näyttää jälleen luisuvan käsistä, Bottas kaivaa kautta arvioidessaan mieluummin esiin positiiviset asiat.

– Keskiarvoltaan vauhtini on ollut hyvää, ja aina olen pystynyt olemaan siellä taistelemassa voitosta. Vauhdillisesti en ole kauheasti jäänyt jalkoihin, Bottas arvioi C Moren haastattelussa.

– Ehkä viime kisa (Portugalissa) oli vauhdin puolesta heikoin kisa, mitä minulla on tänä vuonna ollut. Aina kisavauhti on ollut aika samaa tasoa tiimikaverin kanssa ja joka aika-ajo tuntuu, että homma on sadasosista kiinni. On ollut tiukkaa vääntöä.

Bottas kuitenkin myöntää, että epäonneakin on ollut roppakaupalla matkassa.

– Parissa kisassa olen menettänyt kaikki pisteet teknisten juttujen takia. Välillä ei vain muuten ole loksahtanut hommat kohdilleen. Sitten on ollut niitä kisoja, joissa ne ovat loksahtaneet kohdilleen.

– Tietenkin, jos katson pisteitä tästä vuodesta, mitä on kertynyt ja mitä on tiimikaverilla, niin eihän siihen voi tyytyväinen olla. Turha sitä on jossitella tai alkaa murehtia.

– Niin kuin aina, katse on eteenpäin ja kyllä minulla luottoa löytyy itseeni. Kyllä niitä tuloksia vielä tulee. Luotan, että tulevaisuudessa vielä joku päivä hommat menevät minunkin suuntaani, Bottas toteaa.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas räväytti! Todella rohkea lausunto näytöistä Lewis Hamiltonin rinnalla – mitähän muut F1-kuskit ajattelevat tästä? Valtteri Bottas kertoo hakeneensa epäonneensa apua jopa kirkosta: "Ajattelin, että se ehkä auttaisi minua"Joko Valtteri Bottaksen salamyhkäisyydestä pitäisi tulkita jotain? Kysymys jatkosopimuksesta saa suomalaiskuskilta lupaavan reaktionValtteri Bottas ruoskii itseään: pitää parantaa merkittävässä asiassa Lewis Hamiltonia vastaanValtteri Bottakselta suoraa tekstiä ”menetetyistä voitoista” – ”Ei mukavaa”Valtteri Bottas haluaa vastoinkäymisistä eroon – uskoo onnensa kääntyvän: "Samanlailla jatketaan"
F1Valtteri BottasLewis HamiltonMercedesImolan GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"