Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottas sai suoran Räikkönen-käskyn tallilta – "Auttoi myös mua siinä vaiheessa"

Valtteri Bottas (oikealla) auttoi Lewis Hamiltonin (vasemmalla) voittoon Italian GP:ssä.
Valtteri Bottas (oikealla) auttoi Lewis Hamiltonin (vasemmalla) voittoon Italian GP:ssä.xpbimages.com
Julkaistu 02.09.2018 21:04
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen
Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Mercedeksen suomalaiskuski Valtteri Bottas oli suoranaisena tulppana Italian GP:ssä, kun hän piti Ferrarin Kimi Räikköstä takanaan. Tämä osaltaan mahdollisti Bottaksen tallikaverin Lewis Hamiltonin voiton.

Aikaisin varikolla käynyt Räikkönen jäi Bottaksen taakse, eikä Ferrari-kuski pystynyt ohittamaan toista suomalaiskurvaajaa.

Bottas sai Mercedekseltä hyvin suoran käskyn, joka liittyi Räikköseen.

”Keep Kimi behind”, eli suoralla suomennoksella ”pidä Kimi takanasi”.

Bottas suhtautui viestiin hyvin rauhallisesti.

– Se oli ihan normaalia. Siinä ajetaan niin omaa kuin myös tallin kisaa. Toisaalta tuo tilanne auttoi myös mua siinä vaiheessa. Piti ajaa tarpeeksi kovia kierrosaikoja ja jos Kimi olisi päässyt ohi, niin olisin voinut menettää aikaa. Talli otti vielä tarpeeksi ajoissa sisään, ja mulla oli mahdollisuus päästä haastamaan Maxia (Verstappenia), Bottas kävi läpi tilannetta C Morella.

Kisan alussa Bottas menetti yhden sijan, kun Red Bull -kuski Verstappen pääsi livahtamaan hänen ohitseen. Oman varikkopysähdyksen jälkeen Bottas sai Verstappenin kiinni, yrittäen ohitusta useampaan otteeseen.

– Oli vaikea päästä Maxista ohi. Hän puolusti aika aggressiivisesti, eikä ihan sääntöjen sisällä, Bottas murjaisi.

Pahimmillaan Verstappen oli työntämässä Bottasta ulos radalta. Ensimmäisessä mutkassa nähdystä tilanteesta hollantilaiskuskille rätkäistiin viiden sekunnin aikarangaistus, minkä myötä Bottas ja Ferrarin Sebastian Vettel nousivat hänen ohitse.

Kolmanneksi ajanut Bottas sai kehuja hyvin uhrautuvasta ja sitkeästä taistelusta tallinsa eteen. Pitkä veto astetta pehmeämmillä renkailla oli jo itsessään kova temppu suomalaiskuskilta.

– Meillä ei ollut täällä niin isoja ongelmia renkaiden kanssa, mitä ehkä aiemmin on ollut. Toki, tässä on ollut erityyppisiä ratoja. Täällä renkaat toimivat hyvin, Bottas mietti.

Kisan jälkeen Bottas oli erikoisella tavalla esillä palkintopallilla tehdyissä haastatteluissa. Mercedes-kuskit saivat rajun vastaanoton italialaisyleisöltä, minkä yhteydessä arveltiin sitä, jätettiinkö Bottas tahallaan pois ex-kuskin Felipe Massan tekemistä haastatteluista. Tällä viitattiin Bottaksen toimiin Räikköstä vastaan kisan aikana.

Bottaksen mukaan tästä ei ollut kyse.

– Niillä vissiin loppui aika kesken. Sanoivat vain, että mennään tuonne lehdistötilaisuuteen.

– Ei siinä sen kummempaa, Bottas hymyili. 

Lisää aiheesta:

Max Verstappen sai kunniakujan, mutta Valtteri Bottas ja Mercedes tyrivät startissa toisellakin tavalla – "Se oli tiedossa"Valtteri Bottas kritisoi suorin sanoin Mercedestä – Toto Wolff eri mieltä suomalaisen kanssaValtteri Bottaksen vuoristorata ihmetytti asiantuntijoita – "Tuleeko enemmän ohjetta?"Valtteri Bottakselle kritiikkiä Mercedes-pomolta – vertaa raa’asti Lewis HamiltoniinBottas sai makean revanssin Räikkösestä: ” Se hidasteli mua alussa”Vetteliltä isällistä ymmärrystä Verstappenille – ”Tiedämme hänen olevan vähän arvaamaton”
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 18:27
    Mercedes

    Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"

  • 11:35
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottakselle kunniatehtävä – F1 palaa tuttuihin maisemiin

  • Eilen20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • Eilen10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa