Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Väitteet Lewis Hamiltonin vaurioista voidaan unohtaa – Valtteri Bottaksen parempi vauhti ei johtunut Ferrarin aiheuttamasta draamasta

Lewis Hamilton joutui tyytymään kolmossijaan Suzukassa.
Lewis Hamilton joutui tyytymään kolmossijaan Suzukassa.imago images/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 17.10.2019 19:10
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Lewis Hamiltonin jääminen kolmanneksi Japanin F1-kisassa ei ollut seurausta kisan alussa Ferrarin Charles Leclercilta saaduista osumista, vahvistaa Mercedes-talli.

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Meksikon GP suorana 25.-27.10.
Pe: 1. harjoitukset klo 17.55, 2. harjoitukset klo 21.55
La: 3. harjoitukset klo 17.55, aika-ajot klo 20.55, ennakkotunnelmat klo 20.00
Su: Meksikon GP klo 21.05, ennakkotunnelmat klo 20.05

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Hamilton joutui ajamaan Suzukan alkukierrokset jumissa Leclercin perässä, kun Ferrari-kuski oli tätä ennen hajottanut etusiipensä lähdön kolarissa Red Bullin Max Verstappenin kanssa.

Mercedes-kuski sai tilanteesta osansa, sillä Leclecin asfalttiin kipinöineestä etusiivestä irronnut päätylevy vei Hamiltonin oikean puolen peilin mennessään. Leclercia ja Ferraria rankaistiin tästä kisan jälkeen. 

LUE MYÖS: Charles Leclercille rangaistus! Ferrari-tähti putosi tuloksissa – toinen tutkinta voi sekoittaa F1-kuskien järjestystä vielä lisää

Tämän jälkeen britillä oli oma taistelunsa Ferrarin Sebastian Vetteliä ja omaa tallikaveriaan Valtteri Bottasta vastaan, mutta tappio näissä kamppailussa ei Mercedeksen mukaan johtunut Leclercin aiheuttamista vaurioista.

– Kun Charlesin etusiipi osui häneen, menetimme sivupeilin, mutta se ei juurikaan vaikuta autoon aerodynaamisesti, kertoo Mercedeksen ratatoimintojen johtaja Andrew Shovlin.

– Joitain kolhuja tuli, muttei mitään erityisen merkittävää. Se ei haitannut auton suorituskykyä – ei se tietenkään parantanut sitä, muttei myöskään merkittävästi haitannut. Ja koska hän ei joutunut puolustautumaan, se peili ei ollut mikään iso juttu.

– Pääsimme siis aika vähällä, ja olimme vain helpottuneita, ettei se tullut ohjaamon alueelle, jolloin se olisi voinut satuttaa Lewisia, Shovlin jatkaa.

Aggressiivisempi taktiikka olisi voinut toimia

Hamiltonin kisataktiikassa keskityttiin nimenomaan toisena olleen Vettelin lyömiseen, mutta jostain syystä vauhti ei riittänyt kaksoisvoittoon.

– Meidän täytyy katsoa, miksi se ei toiminut. Ja myös sitä, miten saisimme tehtyä autostamme paremman ohittamiseen, koska heidän autonsa on erittäin vaikea auto ohitettava, Shovlin kummastelee.

– Se on nähty monissa viimeisimmissä kisoissamme. Voimme ottaa heitä kiinni, olla jopa nopeampi kisavauhdissa, muttemme pysty ohittamaan, jos olemme heidän perässään.

LUE MYÖS: F1:ssä muhii jättiluokan skandaali, jos huijausväite osoittautuu oikeaksi – asiantuntija vertaa suuruusluokassaan jopa McLarenin vakoilutapaukseen

Hamilton otettiin ennakoivasti varikolle ennen Vetteliä, mutta jälkeenpäin ajateltuna Mercedes olisi voinut tehdä stopin vielä aiemmin.

– Meidän olisi varmaankin pitänyt ottaa Lewis aikaisemmin varikolle ja tehdä aggressiivisempi ”undercut”. Pysymällä kahden pysähdyksen taktiikassa se olisi saattanut päästää Lewisin edelle ensimmäisen stintin lopulla, Shovlin arvioi.

Lisää aiheesta:

Mercedekseltä hurja arvio Lewis Hamiltonin auton vaurioistaLewis Hamiltonin näyttävä liike ei vakuuttanut taakse jäänyttä McLaren-kuskia – aikoo päästää maanmiehensä tänään helpolla: "Ei mitään järkeä"Red Bullin riveistä uhmakasta tekstiä – Valtteri Bottaksella olisi ollut kuumottavat paikat?Miksi Mercedeksen oli annettava kyseenalaiset käskyt Valtteri Bottakselle? Talli selvitti Singaporen GP:n kohuvaiheet läpikotaisinFerrari-pomo perustelee tallimääräystä Vettelin ja Leclercin välillä: ”Kauden alussa tätä ei hyväksytty – nyt kuskitkin ymmärtävät paremmin”F1-maailmanmestari Nico Rosbergilta raju purkaus – jakeli suoria syytöksiä Ferrarille: "Uskomatonta, aina sama juttu"
F1Lewis HamiltonMercedesJapanin GPValtteri BottasUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"