Väärin markkinoiduista sähkötupakkanesteistä löytyi laittomuuksia: Seassa erektiohäiriölääkettä

Yhdysvaltojen elintarvike- ja lääkevirasto FDA on julkaissut tiukan varoituksen sähkötupakoita myyvälle yritykselle, joka on laittomasti pumpannut sen tuotteisiin reseptillä saatavia erektiohäiriölääkkeitä, kertoo ArsTechnica.
Yllä olevalla videolla keskustellaan, kuinka haitallista sähkötupakka todellisuudessa on. Video on vuodelta 2016.
FDA:n hampaissa oleva yritys HelloCig Electronic Technology Co. Ltd mainosti myymiään sähkötupakkanesteitä reseptilääkkeiden nimillä ja brändeillä.
Yritys väitti tuotteiden sisältävän muun muassa erektiohäiriöihin käytettävää Cialis-lääkettä sekä liikalihavuuteen tarkoitettua lääkettä, joka oli vedetty markkinoilta Euroopassa muun muassa sivuoireina tulleiden psyykkisten häiriöiden takia.
Sähkötupakkanesteet sisälsivät kuitenkin vain erektiohäiriölääkkeitä, Cialista ja Viagraa.
Jossain tilanteissa yritys mainosti tuotteiden olevan FDA:n hyväksymiä, vaikka niin ei todellisuudessa ollut.
Tuotteet poistettava markkinoilta rangaistuksen uhalla
FDA vaatii yritystä vetämään tuotteet välittömästi pois myynnistä syytteeseenpanon, rahallisten rangaistusten, haltuunottojen ja kieltomääräyksen uhalla. HelloCig Electronic Technology Co. Ltd:llä on 15 päivää aikaa vastata FDA:lle, varoitus julkaistiin viime torstaina.
Sähkötupakkatuotteet eivät saa Yhdysvalloissa eivätkä Euroopassakaan sisältää reseptilääkkeitä tai muita lääkkeitä, jotka vaativat lääkärin valvontaa. FDA:n mukaan reseptilääkkeiden välittäminen sähkötupakan nesteen kautta voi olla vaarallista.
FDA:n HelloCig Electronic Technology Co. Ltd:lle antama varoitus on osa viraston yritystä vähentää sähkötupakkatuotteisiin liittyvää virheellistä ja laitonta mainontaa.
Varsinkin nuorten osalta tuotteiden mainontaa ja myyntiä pyritään saamaan hallintaan, sillä sähkötupakan poltto heidän keskuudessaan on ollut USA:ssa räjähtävässä kasvussa.
Lähde: ArsTechnica
Uusimmat
-
23:30
Ukrainan ulkoministeri: Nato ei ole tehnyt käytännössä mitään auttaakseen Ukrainaa – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
23:25
Kansainvälisen Jean Sibelius -viulukilpailun finalistit on valittu
-
23:16
Suomalainen Metsurin tarina palkittiin Cannesin elokuvajuhlilla
-
23:06
Raju liikenneonnettomuus Jokioisissa – onnettomuusautoissa 6 ihmistä, 2 loukkaantui vakavasti
-
22:59
MTV Uutiset USA:ssa: "Silmiinpistävää on, että kukaan ei tunnu olevan erityisen yllättynyt Texasin kouluampumisesta"
-
22:34
Finnairin Tokioon matkalla ollut kone kääntyi takaisin Helsinkiin Huippuvuorten kohdalla – syynä tekninen vika
-
22:19
Top Gearista tuttu ex-kuskikin hämmästeli Kalle Rovanperää: "Täysin omaa luokkaansa"
-
21:57
Texasin kouluampuja kirjoitti aikeistaan Facebookiin vain hetki ennen hyökkäystä, oli myös ilmoittanut ampuneensa isoäitiään
-
21:56
Kauppalehti: Teslan osake romahtanut muutamassa viikossa lähes 50 prosenttia – analyytikko pitää tilannetta pelottavana
-
21:47
Leijonatähden temppu käänsi katseita Pohjois-Amerikassa – yksi kysymys nousi ylitse muiden
-
21:36
Somekeskustelua on MM-kisojen aikana mahdotonta vältellä – "Pelaajathan lukee ilman muuta"
-
21:23
Poliisin etsimä Porsche on löytynyt, poliisi kiittää etsinnässä auttaneita
-
21:00
Amerikkalaiset antavat Ukrainalle nyt näitä järeitä tykkejä – M777-haupitsista toivotaan ratkaisevaa asetta Venäjää vastaan
-
20:56
Tapparan seikkailu kääntyi farssiksi – valmentajalta hupaisa tokaisu tulevasta: "Siitä varmasti lähdetään"
-
20:55
Reetta Hurske kukisti Annimari Kortteen Lahdessa EM-rajan alittavalla ajalla – Nooralotta Neziri jätti finaalijuoksun väliin
-
20:16
Turkki: Nato-kiista ei etene, ellei Turkin "turvallisuushuoliin" vastata
-
20:11
Ärsyttäävätkö naapurista kantautuvat hajut? Tästä syystä parvekegrillausta on turha kieltää taloyhtiöissä
-
19:37
Miksi Yhdysvaltoihin ei saada tiukempia aselakeja? Asiantuntija avaa asiaa: "Olennainen koko Yhdysvaltain syntyhistoriassa"
-
19:35
Olli Jokisella erikoinen rooli Jukurien CHL-arvonnassa – sitten katse kääntyi Sami Kapaseen: "Hikoilin"
-
19:33
Red Bull -pomolta painavaa tekstiä F1-sarjan kulukatosta, maalailee jo kauhukuvia loppukauden ylle – "Talleilta jää kisoja väliin"
-
Lataa lisää