The New York Timesin uudessa dokumentissa väitetään, että poptähti Britney Spearsin isän palkkaama yritys olisi vakoillut tähden puhelutietoja sekä asentanut kuuntelulaitteita tämän makuuhuoneeseen.
The New York Timesin perjantaina julkaisema uutuusdokumentti paljastaa karuja tietoja siitä, kuinka poptähti Britney Spearsin isä Jamie Spears kontrolloi tytärtään toimiessaan tämän holhoojana vuodesta 2008 alkaen.
Controlling Britney Spears -dokumentissa kerrotaan, että isä olisi palkannut turvallisuusyrityksen seuraamaan tyttärensä puhelin- ja viestiliikennettä holhoussopimukseen vedoten. Uutistoimisto Reutersin mukaan dokumentissa kerrotaan, että yritys seurasi poptähden puhelinta iPadissa saatuaan pääsyn tämän iCloud-tilille.
Tietoja seuranneessa Black Box -yrityksessä aiemmin työskennellyt Alex Vlasov kertoi dokumentin tekijöille, että häntä oli pyydetty kryptaamaan osa Spearsin tekstiviesteistä, jotta ne voitaisiin lähettää tämän isälle Jamie Spearsille ja tämän palkkaamalle yritykselle.
Lue myös: Britney Spears hakee virallisesti isänsä holhousvastuun lopettamista
Vlasvoin mukaan myös poptähden makuuhuoneeseen oli asennettu kuuntelulaitteita. Hän sanoo dokumentin tekijöille, että oli kyseenalaistanut pyynnöt, jonka jälkeen Spearsin puhelinliikenteen vakoilua oli perusteltu sillä, että sitä tehtäisiin tämän turvallisuuden takaamiseksi ja tähden suojelemiseksi.
Vlasovin mukaan hänelle oli lisäksi väitetty, että holhoussopimusta valvova tuomioistuin oli tietoinen asiasta. Vlasov sanoo, että seurantaan päätyi muun muassa Britney Spearsin ja tämän asianajajan Sam Inghamin välisiä keskusteluja.
