Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutisextra: Ylilääkäri haluaa lisää mielentilatutkimuksia – "140 vankia saa vuosittain psykoosidiagnoosin"

Vantaan vankilassa työskentelevä vankipsykiatrian ylilääkäri Alo Jüriloo pitää mielisairaiden vankien määrää liian korkeana.
Vantaan vankilassa työskentelevä vankipsykiatrian ylilääkäri Alo Jüriloo pitää mielisairaiden vankien määrää liian korkeana.
Julkaistu 24.09.2016 14:11
Toimittajan kuva

Päivi Hannula

paivi.hannula@mtv.fi

@paivihannula

Suomen vankiloissa istuu aivan liian paljon vankeja, jotka ovat mielisairaita, katsoo vankipsykiatrian ylilääkäri Alo Jüriloo MTV:n Uutisextrassa. Vankilan sijaan heidän pitäisi monesti olla psykiatrisessa hoitolaitoksessa.

Kyse on valmistumassa olevasta tutkimuksesta, jossa selvitettiin vankien terveystietoja viimeisen kymmenen vuoden ajalta.

– Alustavat tiedot viittaisivat siihen, että viimeisen kymmenen vuoden aikana meillä on yhä enemmän skitsofreenisia vankeja. Meillä on noin 140 vankia, jotka vuosittain saavat psykoosidiagnoosin. Se on aivan liian paljon, hän sanoo MTV:n lauantai-illan Uutisextrassa.

Kyseisiä vankeja ei ole passitettu mielentilatutkimuksiin, vaan heidät on tuomittu suoraan vankilaan. Joukossa on erityisesti väkivaltarikollisia mutta myös esimerkiksi huumerikoksia tehneitä vankeja.

Mielentilatutkimusten määrä romahtanut

Jüriloo katsookin, että tuomioistuinten tulisi teettää huomattavasti nykyistä enemmän mielentilatutkimuksia. Tutkimusten määrä on laskenut kolmannekseen 90-luvun tasosta. Nykyisin niitä tehdään noin sadalle vangille vuodessa.

Tilanne kostautuu vankiloissa, joissa yritetään pärjätä vakavasti sairaiden vankien kanssa muun muassa sijoittamalla heitä omille osastoilleen tiettyihin vankiloihin.

Tilanne on huono paitsi vankiloiden myös vankien itsensä kannalta. Sopeutuminen vankiyhteisöön on mielisairauden vuoksi vaikeaa. Lisäksi vankiloissa on havaittavissa psyykelääkkeiden käytön vastainen kulttuuri.

–Onneksi Suomessa on olemassa mekanismi, että jos ihminen on niin sairas, hänellä on vaikea skitsofrenia, vankeustuomio voidaan keskeyttää.

Muutamia vankeja joudutaankin siirtämään vuosittain pakkohoitoon.

Vangit omillaan vapautumisen jälkeen

Jüriloon mukaan tuomiolauselmiin tulisi sisällyttää myös hoitovelvoitteita suljetusta laitoksesta vapautumisen jälkeen.

Nykyisin hoitovelvoitetta ei ole, jolloin lääkärit joutuvat jännittämään, mitä tapahtuu, kun vapaus koittaa vankilassa hoitoa saaneelle vangille.

– Ihmiset jännittävät vapautumista ja me mietimme, miten tässä asiat tulevat sujumaan.

Pelko myös usein konkretisoituu. Noin 60 prosenttia vapautuvista vangeista tekee Jüriloon mukaan uuden rikoksen.

Uutisextra MTV3-kanavalla lauantaina klo 19.10.

Lisää aiheesta:

Miksi mielentilatutkimuksessa on vaikea huijata? Neuvolakorttikin kaivetaan joskus esiinEx-rikollinen Mika "Immu" Ilmén näkee selvän syyn sille, miksi vangit ovat muita sairaampia Vangit ovat muita sairaampia – yksi häiriö moninkertainen muuhun väestöön nähden: "Heidän on vaikea pärjätä vankilassa"Vankien itsemurhat tuplaantuivat Suomen vankiloissa: Viimeisin kuolema jouluaattona, kun tutkintavanki hirtti itsensä OulussaVaarallisista vangeista lähes puolet uusii väkivaltarikoksen: "Heidän joukossaan on paljon nuoria, syrjäytyneitä miehiä, jotka ovat hyvin impulsiivisia"Psykoottisten vankien määrä on kymmenkertaistunut kymmenessä vuodessa
MTV UutisextraRikos

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutisextra
  • 13.9.18:18
    Talous

    OP-pomo MTV:lle: Talouden pikaelpymisestä selvä merkki – "Samppanjapullo voi poksahtaa"

  • 6.9.13:09
    Ukrainan sota

    Ulkoministeri Valtonen korjasi ennustettaan Ukrainan sodasta synkemmäksi

  • 5.9.15:11
    Israel

    Valtonen puolustaa Palestiina-päätöstään MTV:lle: "Israel pyrkii tuhoamaan toisen osapuolen"

  • 7.6.07:30
    Finnair

    Finnairin toimitusjohtaja pahoittelee lakkoja MTV Uutisille: Jo 260 000 asiakasta kohdannut häiriöitä

  • 30.5.20:35
    Orpon hallitus

    Työllisyyden käänne on tulossa pian, sanoo työministeri Marttinen