Uutuudennälkäiset ja ruuhkaan kyllästyneet suomalaiset kuikuilevat lomakohteita tuttujen Välimeren maiden yli Länsi-Afrikasta. Kiinteistövälitystoimisto Habitan pääomistaja Jari Gardziella kertoo, millainen paikka Länsi-Afrikka on turisteille ja asuntosijoittajille.
Eksoottista luontoa, pitkiä hiekkarantoja, lämpöä ja aurinkoa, hyvää ruokaa sekä ennen kaikkea ystävällisiä ihmisiä. Kaikkea tätä Länsi-Afrikan rauhalliset maat, kuten Gambia ja Senegal, tarjoavat Jari Gardziellan mukaan hintatietoisille ja uutuudennälkäisille suomalaisille turisteille.
– Hintataso on kaikessa huomattavasti alle Välimeren, Habitan pääomistajana ja hallituksen puheenjohtajana toimiva Gardziella sanoo.
Tällä hetkellä alueelle ovat löytäneet etenkin aikuiset pariskunnat, jotka ovat kyllästyneet suomalaistuneeseen Aurinkorannikkoon – lapsiperheitä on vielä vähän. Länsi-Afrikka vetää puoleensa myös yrittäjähenkisiä ihmisiä, mutta etätyöntekijöiden riesana Sierra Leonessa ja Gambiassa ovat heikot verkkoyhteydet.
Sadekaudella myös tieverkosto voi mennä huonoon kuntoon. Länsi-Afrikassa sadekausi osuu Suomen kesän kohdille. Kun pohjoisessa viilenee ja pimenee, on Länsi-Afrikassa puolestaan aurinkoista. Matkatoimisto Tjäreborg luonnehtii Gambiaa yhdeksi aurinkoisimmista kohteistaan koko maailmassa.
"Parasta ovat ne ihmiset"
Länsi-Afrikan maissa syödään paljon riisiä, jonka kanssa tarjoillaan erilaisia lihoja ja kastikkeita. Ruoka on kohtalaisen tulista. Tuttujen ja turvallisten hotelliravintoloiden lisäksi matkaajan kannattaa kokeilla katukeittiöiden antia. Paikallisiin tutustuva pääsee nauttimaan myös perheillallisista.
