Rallin MM-sarjan kuljettajat nuotittivat ensimmäistä kertaa järjestettävän Chilen MM-osakilpailun tiistaina ja keskiviikkona, mutta ilmassa on yhä useita kysymysmerkkejä.
Kuskit ovat verranneet Chilen uutuuspätkiä muun muassa Walesin, Uuden-Seelannin, Suomen ja Australian rallipätkiin. Ford-kuljettaja Teemu Suninen löysi vielä yhden vertailukohteen.
– Jotkut paikat muistuttivat vähän Puolan metsiä. Siellä mennään kapeaa ränniä, on vaikeita ylityksiä ja puut ihan tiessä kiinni. Ei pääse ajamaan ulos, koska puut pitävät auton tiellä, Suninen veisteli saavuttuaan nuotituksesta Concepcionin huoltoalueelle.
LUE MYÖS: Jari-Matti Latvalalla videosulkeiset ennen uutuuskisaa – "Ei voi ajaa sen mukaan, mitä silmät näkevät"
Chilen erikoiskokeilta löytyy useita nyppyjä. Sunisen mukaan mukaan mahtuu isompiakin tömpäreitä, joista saatetaan nähdä ilmavia hyppyjä.
– Sunnuntain toisella pätkällä on tosi teräviä hyppyjä. Ne voivat heittää autoa aika paljon. Niissä paikoissa on vaikea arvioida, miten paljon kestää tulla nypyn yli, Suninen kuvaili.

